DEPREM KONUSUNDA KOLLARI SIVAYALIM!

Videoyu Aç DEPREM KONUSUNDA KOLLARI SIVAYALIM!
A
a

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı meclis toplantısında AK Parti Grubu’nun deprem çalıştayı kurulması önerisini değerlendiren Yılmaz Büyükerşen, “Temsilcileri de katmak suretiyle kolları sıvasak çok isabetli olur diye düşünüyorum” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Toplantıda İzmir’de yaşanan deprem sonrası, Eskişehir’in deprem gerçeği de masaya yatırıldı. AK Parti grubunun önerisiyle, Eskişehir’de depreme karşı alınacak tedbirlere karşı bir çalıştay kurulması gerektiği belirtilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de kolları sıvayarak, teknik insanlarla birlikte böyle bir komisyonun kurulmasının çok isabetli olacağını ifade etti.
BÜYÜK LİDER
Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Opera binası konferans salonunda Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşti. Toplantı 10 Kasım Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 82. yılı dolayısıyla İstiklal marşının okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Atatürk gibi her yıl büyük bir saygı ve özlemle anılan bir başka lider yok diyerek, “Bu durum Atatürk’ün ne denli büyük bir lider olduğunun göstergesidir. Bugünleri ona borçluyuz. Onun bütün söylemleri bizler için vasiyettir” ifadelerini kullandı.
ÇALIŞTAY KURULMALI
Toplantıda İzmir’de yaşanan deprem gündeme geldi ve Eskişehir’in de depreme karşı ne denli hazır olduğu ele alındı. Büyükerşen, “İzmir felaketi bizi 1999 depreminde yaşadığımız felaketi bir kez daha hatırlattı. O günden bu yana geçen süre içerisinde biraz tedbirler alınabilirdi diye düşünüyoruz” dedi. Şehirde depreme karşı alınacak tedbirlere ilişkin bir çalıştay kurulması gerektiğini söyleyen AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan ise, “Eskişehir’imizin depreme ne kadar hazır olduğu ile ilgili bir çalışma yapılması gerektiğine inananlardanım. Riskli binalarımızın tespiti, bunlarla ilgili neler yapılabileceği gibi konularda bizim bir rol üstlenmemiz gerektiğine inanıyorum. Toplanma alanları ile ilgili eskiden kayıt altına alındığı içi birçok yerlerde imarlaşma ya da başka sebeplerden dolayı ortadan kalmış olabilir. Bunları tespit edilmesi ve yeni alanların oluşturulması konusunda da bir çalışma yapılması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
İSABETLİ OLACAK
AK Partili Özcan’ın önerisini değerlendiren Büyükerşen “Benim de aklımda bir iki kurumun da katıldığı hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerinin de katılabildiği biz bu şehrin komisyonunu kursak da o muhtemel deprem tehlikelerine karşı neler var, neler değişti, gibi bir genel görüş alsak, çalışma yapsak komisyon olarak… Teknik adamlarla birlikte; sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, mühendisler odası, jeoloji mühendisleri vesaire onlardan da temsilcileri katmak suretiyle kolları sıvasak çok isabetli olur diye düşünüyorum. Ama şimdi tahmin ediyorum bu ilk günlerin acısı ve telaşı geçtikten sonra hükümetin bu konuda bir takım yeni tedbirler alacağını ümit etmekteyim” dedi. Deprem ile ilgili olumlu söylemler sonrası, yine deprem konusu üzerinden AK Parti meclis üyesi Mustafa Birsen’in Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un sözünü kesmesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı.
5 ÜYE SEÇİLDİ
Eşitlik komisyonu olarak yer alan madde Toplumsal Eşitlik Komisyonu olarak değiştirildi ve komisyoan 5 üye seçildi. CHP Meclis üyeleri Figen Kahya, Mustafa Önder, Nuray Akçasoy ve AK Parti meclis üyeleri Özlem Yalçın ile Fatih Özata komisyona seçilen isimler oldu. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi