DEVLETE GÜVENİ ARTIRIR

Videoyu Aç DEVLETE GÜVENİ ARTIRIR
A
a

Bu yıl 32’ncisi düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında açılan kaybolmaya yüz tutmuş Meslekler stantlarını gezen Vali Özdemir Çakacak, “Ahiliğin ‘Elin, kapın, sofran açık olsun’ ve ‘Güler yüzlü, tatlı dilli ol’ ilkesini kamuda uyguladığımızda vatandaşın devletine olan güveni en üst seviyeye çıkar.

Vali Özdemir Çakacak, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Vilayet Meydanı’nda açılan “Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler” ve esnaflara ait stantları gezdi. Stantları tek tek gezerek bilgi alan Vali Çakacak, “Ahiliğin öğretisinde ‘Elin, kapın, sofran açık olsun’ diyor. Biz Türk milleti olarak bunu asırlardır uyguluyoruz. Bugün ülkemizde milyonlarca Suriyeli var. İnsanlar zor durumda canlarını kurtarmak üzere ülkemize gelmişler. Türk milleti o kadar büyük bir millet ki işte o ‘Elin, kapın, sofran açık olsun’ öğretisinden yola çıktığımızda bu insanların başka ülkelerde bu kadar kolay sahiplenilemediğini görürüz. Bu tarihimizin, kültürümüzün, inancımızın bize yüklediği bir misyondur aynı zamanda. Biz kamuda da şunu söylüyoruz, bütün devlet memurlarına, kamu görevlisi arkadaşlarımıza; Ahiliğin ‘Elin, kapın, sofran açık olsun’ ve güler yüzlü, tatlı dilli ol ilkesini kamuda uyguladığımızda vatandaşın devletine olan güveni en üst seviyeye çıkar. Bunu uygulamak, yapmak durumundayız. Her toplantımızda biz arkadaşlarımıza bunu söylüyoruz. Kapımız, gönlümüz açık olacak ve gelen vatandaşlarımıza da güler yüzlü, tatlı dilli olacağız” ifadelerini kullandı.
GELECEĞE AKTARMALIYIZ
Ahiliğin ilkelerini Türk toplumunun yüzyıllarca yaşattığını kaydeden Vali Çakacak, “Ahilikte olan kurallar bugün çağdaş anlamda da tezahür ediyor. Ahilikte bir denetim müessesi var. Ayakkabıcı esnafı denetlendiğinde kaliteye uygun üretim yapılmazsa yapılan ayakkabı dama atılırmış, herkes görsün diye. Pabucun dama atılması bu oluyor. Onun işi bitmiş demektir, toplum nazarında. Dolayısıyla kimse tevessül edemez kalitesiz iş yapmaya. Esnaf, sanatkarlar kredi kooperatifleri var, ahilikte de orta sandığı varmış. İhtiyacı olan esnaf o orta sandığından alır ihtiyacını giderir ve onu geri koyarmış. Bunlara sahip çıkmak gerekir. Modern bir şekilde bu güzel hasletleri günümüze uyarlayıp, geleceğe aktarmak lazım” diye konuştu. HM
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi