DOĞA TAHRİBATINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Videoyu Aç DOĞA TAHRİBATINA İZİN VERMEYECEĞİZ!
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Plan Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde Eskişehir’de gündemde olan maden ihaleleri ve devam eden arama faaliyetlerinin yarattığı tahribata dikkat çekti.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bütçe sunumunun büyük bölümünün enerji üretimine ve madenlerin çıkarılmasına dönük olduğunu vurgulayan Süllü ve Çakırözer, enerji verimliliği ve sürdürülebilir çevre kavramının sadece 1 sayfa ile geçiştirildiği yönündeki eleştirilerini dile getirdi.
HATIRLATMA YAPTI
Eskişehir’de 70 bin hektarlık alanda maden arama ve işletme ruhsatı için açılan ihalelerdeki alanların neredeyse tamamının, Bakanın, ‘Çevre ve insan sağlığına zarar veriyorsa yapmayız.’ dediği bölgelerde olduğunu söyleyen, Çakırözer, “Sivil toplum örgütlerimizin, belediyelerimizin yaptığı çalışmalarda bu alanların, mera, orman, tarım arazisi, köy kahvesi, fidanlık, su havzası, mezarlık içinde olduğu ortaya çıktı. Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz bu ihalelerin iptali için, hukuki süreç başlatmış durumda Tarım alanlarının, meraların, köy kahvesinin, mezarlığın bulunduğu arazilerin ihaleye açılmasından haberdar mısınız?” dedi. Çakırözer, Sivrihisar Kaymaz’da Koza Altın İşletmeleri’nin ikinci siyanürlü atık havuzu çalışmalarını da gündeme getirerek, şunları söyledi: “Covid salgınının başında kimse itiraz edemesin diye, ÇED raporu gizli saklı yayınlandı. Eskişehirliler, siyanür havuzuna karşı birlikte karşı çıktık ama dinlenmedi.”
DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ
Türkiye’nin en temiz havasına sahip şehirlerin ilk sırasında yer alan Eskişehir’in havasının kirletilmesine, verimli topraklarının talan edilmesine izin vermeyeceklerini belirten CHP Milletvekilleri, Eskişehirlilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi