DOĞAYA KIYMET VERİN

Videoyu Aç DOĞAYA KIYMET VERİN
A
a

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, salgın nedeniyle sağlığın öneminin daha iyi anlaşıldığı şu günlerde vatandaşları çevreyi temiz tutmaları konusunda uyardı.


Pandemi döneminde birbirinden önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, rutin çalışmalarını da aksatmadan yerine getiriyor. Bu kapsamda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bir yandan evsel atıklar, tıbbi atıklar, ambalaj atıkları ve gürültü kirliliği ile mücadele ederken, bir yandan da güneşten ve katı atıklardan enerji üretimi ile doğa dostu projelerini sürdürüyor.
ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR
Doğanın ve çevrenin kıymetini pandemi sürecinde daha iyi anladıklarını ifade eden Başkan Büyükerşen “İçerisinde bulunduğumuz bu zor dönemde sağlığımız için çevrenin ve doğanın ne kadar kıymetli olduğunu millet olarak bir kez daha anladık. Bu kapsamda belediyemiz bünyesinde ilgili birimimizce çok önemli çalışmalara imza atılıyor. 2010 yılında kurduğumuz Katı Atık Düzenli Depolama Tesisimizi artan nüfusa bağlı olarak 2017 yılında teknoloji ile güçlendirdik ve şu an evsel atıklardan enerji üretiyoruz. Bunun yanı sıra özellikle pandemi döneminde büyük risk taşıyan tıbbi atıklar da tarafımızca toplanmakta ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde bertaraf edilmektedir. Mülkiyeti belediyemize ait olan çorak arazileri de güneş panelleri ile doldurarak güneş enerjisinden elektrik üretiyoruz. Şu an Gülpınar Mahallesi’nde enerji üretimi gerçekleştiren santrallerimizin sayısını kısa süre içerisinde arttırmayı hedefliyoruz. Hayvansal atıklarından enerji üretimi konusunda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
KATKI SAĞLAYACAĞIZ
Başkan Büyükerşen, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Kurmayı planladığımız Biyogaz Tesisi ile organik atıkların çevreye zarar verecek şekilde atıl halde depolanmasının yerine, atıkların kompost veya biyogaz şeklinde geri dönüşümü yapılarak bölge ekonomisine, istihdamına, sürdürülebilir tarıma ve toplumda geri dönüşüm bilincinin arttırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Tüm bunların haricinde aydınlık yarınlarımız olan çocuklarımızı çevre konusunda bilinçlendirmek amacıyla okullarda personellerimizce çeşitli eğitimler veriliyor. Biliyoruz ki ağaç yaş iken eğilir. Bu yüzden de çocuklarımızın bu konudaki eğitimlerine büyük önem veriyoruz.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi