DOĞAYI HİÇE SAYMAYIN!

Videoyu Aç DOĞAYI HİÇE SAYMAYIN!
A
a

ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, “Bütüncül bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan ihale yapılması hukuksuzluktur ve çevreyi korumayı hiçe saymaktır” dedi.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) ve Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP), Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Eskişehir’in de içinde bulunduğu 68 ilde yapılan maden arama, işletilme ihaleleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Milletvekili Jale Nur Süllü ve CHP İl Başkanı Recep Taşel başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.
İHALE 3 EYLÜL’DE
İlk olarak söz alan ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, “Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce (MAPEG), Eskişehir’imizi de kapsayan ve 68 şehrimizin 766 bölgesinde maden arama ve işletme ihalelerinin şehrimizin 39 alanında ve 47 bin hektar alanı kapsayan maden arama ve işletme ihalesi 3 Eylül de yapılacaktır” dedi. Alpu’da yapılması düşünülen kömürlü termik santralden hala vazgeçilmediğini hatırlatan Yurtman, “Bütüncül bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan ihale yapılması hukuksuzluktur ve çevreyi korumayı hiçe saymaktır. Kaldı ki bu maden arama ve işletme ruhsatları 118 yabancı firmaya ve 593 adet maden arama ve işletme ruhsatı verilmiştir. Maden arama ve işletme ihalelerinin bir an önce iptal edilmesini Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
GÜÇ BİRLİĞİNE HAZIRIZ
Sonrasında konuşan TÜRÇEP Danışmanı Mehmet Toker, “TÜRÇEP Danışma Kurulu, geride bıraktığımız mücadele sürecinin deneyim ve birikimlerinin yol göstericiliğinde ve ülkenin gereksinimleri temelinde bir yol haritasını ve bu doğrultuda kısa dönem eylem planını tanımlamıştır” dedi. Toker sözlerine şöyle devam etti: “TÜRÇEP olarak, ülkemiz doğal ve kültürel değerlerinin yok oluş süreci devam ederken bu süreci geri dönülemez bir felakete dönüştürecek olan bu ihaleleri yapmayın diye bir kez daha haykırıyoruz. Ülkeyi yönetme ve bu topraklarda bugünün ve gelecek kuşakların yaşamının sorumluluğunu taşımakta olan siyasal iradeyi, bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve bu ihaleleri iptal etmeye, bu kapsamda ülke düzeyinde sürdürülen, doğanın tahribine yol açacak tüm çalışmaları durdurmaya, dondurmaya davet ediyoruz. TÜRÇEP, bu doğrultuda atılacak her adıma, tüm deneyim ve birikimleri, ulusal, uluslararası ilişkileri ve olanakları ile destek vermeye, iş birliği ve güç birliği yapmaya hazırdır.” HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi