Dünyanın çöp kutusu değiliz

Videoyu Aç  Dünyanın çöp kutusu değiliz
A
a

Türkiye'de mayıs ayında alınan kararla plastik/polietilen atıkların ithal edilmesine getirilen yasağın iptal edilmesine tepki gösteren İYİ Parti Doğa ve Çevre Politikaları İl Başkanı Danışmanı Bengi Su Kara, “Ülkemiz, dünyanın çöp kutusu değildir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye’de 18 Mayıs tarihinde yayınlanan kararla plastik atıkların yaklaşık yüzde 75 gibi büyük bir oranını oluşturan etilen polimerin ithalatı yasaklanmıştı. Söz konusu kararın yürürlüğe girdiği 2 Temmuz'dan bir kaç gün sonra, Ticaret Bakanlığı ile sektör temsilcileri arasında varılan anlaşma ile plastik/polietilen atıkların ithal edilmesine getirilen yasak iptal edildi. Yasağın iptal edilmesine ilişkin açıklama yapan İYİ Parti Doğa ve Çevre Politikaları İl Başkanı Danışmanı Bengi Su Kara, Türkiye’nin çöp sömürge ülkesi olma yönünde ilerlediğini ifade etti.
DOĞAMIZI ZEHİRLİYOR
Türkiye’nin yıllık ortala 600 bin ton çöp ithal ettiğine dikkat çeken Kara, “Bu da her gün 241 kamyon dolusu plastik atığa tekabül ediyor ve yine bu oran Avrupa’nın plastik atıklarının yüzde 28’ini ithal ettik anlamına gelmektedir. Petrol ürünlerini geri dönüştürmede yetersiz olan ülkemiz ise bu atıkların yalnızca yüzde 1’ini geri dönüştürebilmektedir ve geri kalan atıkların bir kısmı doğaya bırakılarak toprağımız ve suyumuzu zehirlemekte diğer bir kısmı yakılarak havamızı kirletmektedir.Doğaya zarar veren her politika vatana ihanettir, topraklarımızın gelecek nesillere miras olarak zehir bırakmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi