DUR DEMELİYİZ!

Videoyu Aç DUR DEMELİYİZ!
A
a

TBMM’de görüşülen Torba Kanun Taslağı ile ilgili basın açıklaması yapan Türk-İş Şube Başkanı Orhan Demir, “Bu gidişe bir dur dememiz gerekiyor. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. İstihdamı arttıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez” dedi.


Türk-İş, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye devam eden Torba Kanun Taslağı ile ilgili tüm Türkiye’de eşzamanlı basın açıklaması yaptı. Türk-İş Şube Başkanı Orhan Demir’in yaptığı basın açıklamasına Türk-İş’e bağlı sendika başkanları da katıldı. İstihdam paketi adı altında kamuoyuna sunulan düzenlemenin uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu öne süren Demir, “25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır” dedi.
KARŞI ÇIKMALIYIZ
“Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz” ifadelerini kullanan Demir, “Bu gidişe bir dur dememiz gerekiyor. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır; yapamayacaksınız, yaptırmayacağız. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.
MÜCADELE ŞART!
Salgın koşullarında işsizlikle mücadelenin böyle olmayacağını söyleyen Demir, “ İstihdamı arttıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez. Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir; Mücadele, mücadele, mücadele” şeklinde konuştu. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi