EĞİTİM İÇİN DAYANIŞMA

Videoyu Aç EĞİTİM İÇİN DAYANIŞMA
A
a

Uzaktan eğitimin başlamasıyla bilgisayar, laptop, bilgisayar kamerası gibi teknolojik aletlere ilgi arttı. Vatandaşların ekonomik gücünün yeni bilgisayar almaya yetmediğini söyleyen bilgisayar tamircisi Zafer Toy, daha çok tamir ettirildiğini söyledi.


Covid-19 salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar neticesinde 31 Ağustos’ta uzaktan eğitime geçildi. Vatandaşların bir kısmı evinde olan bilgisayarlarla çocuklarının eğitim görmesini sağlarken, bir kısmı da yenisini almaya gücü yetmediği için evlerindeki ya da çevreden buldukları bozuk parçaları bilgisayar tamircilerine getirerek tamir ettirmeye çalışıyor. Bilgisayar satıcıları ve teknik servisçiler, son dönemde işlerinde yoğunluk olduğunu fakat vatandaşın alım gücünün düşük olmasından kaynaklı çoğu zaman işçilik ücreti almadan çalıştıklarını söylüyor.
FİYATLARDA FIRSATÇILIK
Laptop, bilgisayar ve bilgisayar kamerası satışlarının arttığını anlatan bilgisayarcı Yusuf Duru, “Buna hitaben insanlar daha çok internet üzerinden alışveriş yapmaya meyilli olsalar da bizim gibi esnaftan da alışveriş yapıyorlar. Fiyatlarda yardımcı olmaya çalışıyoruz.  Özellikle kimileri, insanların ihtiyacı olduğunu bildiği için laptop fiyatlarını fırsatçılığa çevirdi. Biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnsanlar ellerindeki eski bilgisayarları tamir ettiriyor. Az işçilikle yapmaya çalışıyoruz” dedi.
HALKA YANSITMIYORUZ
Doların artmasıyla bilgisayar ve bilgisayar aksesuarlarının fiyatlarının da arttığını anlatan Emin Deliorman, “Taleplerimiz çok aşırı değil ama bilhassa doların artmasıyla, fiyatların artması vatandaşı etkiledi. Biz de onları en alt seviyede halka yansıtmaya çalışıyoruz. Bizim de çocuklarımız var. Biz de veliyiz. Biz biraz duygusal ticaret yapıyoruz. Eski zaman ticareti. Genelde klavye, mouse, son dönemde de bilgisayar kamerası ihtiyacı oluyor” diye konuştu.
YENİSİNİ ALAMIYOR
Vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu bu yüzden sıfır malzemeden önce ellerindeki bozuk malzemeleri tamir ettirmeye çalıştığını söyleyen Zafer Toy, “Vatandaşın alım gücü sıfır malzeme almaya yetmediği için ellerinde olan parçaları, bilgisayarları genelde getiriyorlar, bozuk olanları tamir etmemizi istiyorlar. İş gücü teknik servis yönünden arttı bizim. Artı uzaktan eğitim konusunda vatandaşın ihtiyacı daha çok bilgisayar kamerası. Bu tür satışlar arttı. Genelde müşteri ekonomik durumuna göre hareket ediyor. Biz de elimizden geleni yapıyoruz. İşçiliğimizden indirim yapıyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi