Eğitim Öğretim tedbirsiz başladı

Videoyu Aç Eğitim Öğretim tedbirsiz başladı
A
a

Eğitim İş Eskişehir Şubesi ziyaretinde konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, okulların tedbir alınmadan açıldığını söyledi. Özbay, “Açmak sorun değil de önemli olan kapatmadan devam etmekti. Kapatmadan devam edebilecek iradeyi gösterebilmek” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Eğitim İş Eskişehir Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Yurtman veyönetim kurulu üyeleri ile okullarda yaşanan sıkıntıları değerlendiren Özbay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın plansız bir şekilde okulları açtığını ifade etti.
HİJYEN MALZEMESİ SIKINTISI VAR
Okullarda hijyen malzemesi konusunda ciddi sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Özbay, “Özellikle temel eğitim düzeyinde geçen hafta eğitim öğretim başladı. Açmak sorun değil de önemli olan kapatmadan devam etmekti. Kapatmadan devam edebilecek iradeyi gösterebilmek. Ancak gördüğümüz tablo şu ki, herhangi bir tedbir alınmadan sürecin başlatıldığını görüyoruz. 18 milyonun üzerinde öğrenciyi 1 milyon öğretmeni ve milyonlarca insanı yakından ilgilendiren eğitim öğretim süreci tamamen bir tedbirsizlikle plansızlıkla başlamış bulunmakta. Okullarımızdaki ve kurumlarımızdaki sorunları irdelediğimizde bakıyoruz ki en temel ihtiyaç olan pandemi koşullarında hijyen malzemesi anlamında ciddi sorunlar olduğunu görüyoruz. Eskişehir’de de bu sorunları tespit ettik” diye konuştu.
SINIFLAR ÇOK KALABALIK
Eskişehir’de okullarda sınıfların çok kalabalık olduğunu belirten Özbay, “Eskişehir’e baktığımızda eğitim anlamında başarılı illerimizden biri olarak görüyoruz. Velilerin öğrencilerin geleceği için etinden tırnağından artırarak çocuklarının geleceği için katkı koyduğunu görüyoruz. Ona rağmen burada da sınıflarımızın kalabalık olduğunu görüyoruz. Arkadaşlarımıza sorduğumuzda 40 kişilik sınıfların Eskişehir’in merkezinde de olduğunu görüyoruz. Okullara girdiğinizde duvarlarda sosyal mesafe, maske, hijyene dikkat edin sloganları görüyorsunuz. Ancak okullarda çocuklarımız 40 kişi yan yana sınıflarda oturtulduğunu görüyoruz. Hiçbir tedbir alınmadığını yalnızca eğitim emekçilerinin üzerine bir yük daha eklendiğini, havalandırması yok sen camı aç çocuklarımızın hava almasını sağla deniyor. Okullarda ders sürelerinin yine azaltılmadığını, hiçbir şey yokmuş gibi aynı koşullarda devam ettiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.
YARDIMCI PERSONEL EKSİK
Yardımcı personel konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Özbay, “Hijyen malzemesi anlamında sorun olduğu gibi malzemeyi kullanacak yardımcı personel sorunu da bariz bir şekilde göz önünde. 1400 öğrencinin olduğu bir okulda bir tane yardımcı personel var. Eskişehir’de bu varsa Türkiye’nin birçok yerinde neler olduğunu siz hayal edin. Çözümü İŞKUR üzerinden geçici çözüm bulmaya çalışıyorlar. Okullar talepleri yaptı ama en erken gelecekler Kasım ayını bulacak neredeyse. Hijyen ve temizlik konusu periyodik olarak yapılmalı. Teneffüslerde, öğle aralarında her gün temizlik yapılması lazım. Bunun için de ciddi bir kadroya ihtiyaç var. Emek sömürüsünden kaçınılmalı yeterli sayıda kadrolu temizlik personeli ile bu sorun çözülmeli” dedi.
BAKANLIK BOŞ GEÇİRMİŞ
Bakanlığın 1.5 yıllık pandemi sürecini boş geçirdiğini söyleyen Özbay, “18 aylık alan tecrübesi. Eğitimin içerisinden olmayan kişiler bile artık eğitimdeki sorunları, eşitsizliği görmüşken maalesef eğitimi planlamakla yükümlü olan kişiler hiç bir sorunu yerinde tespit etmemişler, hiçbir planlamayı yapmamışlar. Koskoca 1.5 yılı boş geçirdikleri gibi yaz tatilini de okullar açılmadan bakanın ismini değiştirmekten başka bir şey yapmamışlardır. O yüzden rotasız bir geminin kaptanının kim olduğunun bir önemi yok. Bu geminin rotası yok, varsa da rotası maalesef gericiliğe giden bir rotadır. Bu rotadan bir an önce aydınlanmacı, ilerici bir yol ve bu zihniyette bakanlık yöneticileri olarak ürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi