Eko-Okul Projesi ile çöpler komposta dönüştürülüyor

Videoyu Aç Eko-Okul Projesi ile çöpler komposta dönüştürülüyor
A
a

Eskişehir’de lise öğrencileri, organik atıkları komposta dönüştürdükleri proje ile okullardaki çöp olgusuna son vermeyi hedefliyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Hüseyin Erçelebi Anadolu Lisesi öğrencileri, okullarında “Eko-Okul Projesi”ni hayata geçirdi. Okul yaşamındaki atık döngüsüne son vermeyi amaçlayan proje kapsamında, öncelikle geri dönüştürülebilen cam, plastik ve kâğıt atıklar ayrıştırılarak toplanıyor. Geriye kalan doğal organik atıklar da ayrı bir kapta toplanıp okul bahçesine yapılan kompost düzeneğinde doğaya dönüştürülüyor.

Tasarımı da kendileri yaptı
Kompost için gereksinim duydukları 1 metreküp boyutunda tabanı açık sandığı da yine öğrenciler kendileri üretti. Önce sandığın tasarımını yapan öğrenciler, ardından kerestecilerden uygun boyutlarda kestirdikleri tahtaları vidalar ile birleştirerek kompost düzeneğini tamamladılar.

Kompost “Okul Bostanında” kullanılacak
Öğrencilerin yürüttüğü proje sayesinde okullarındaki doğal atıklar da çöp yerine kompostta toplanıp geri kazanılıyor. Kompost sonucunda elde edilecek toprak ile de okul bahçesinde bir “Okul Bostanı” yapılması hedefleniyor.
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir