Ekonomiyi önce siz sorgulayın!

Videoyu Aç Ekonomiyi önce siz sorgulayın!
A
a

Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısındaki bütçe eleştirine yanı veren Kazım Kurt, enflasyon rakamlarına dikkat çekerek, “Bu nasıl bir ekonomik mantıktır? Sorgulamasını AK Partililer yapsın. Desin ki; ‘Niçin böyle oluyor Reis?” diyerek tepki gösterdi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantılarının ikinci oturumu Başkan Kazım Kurt başkanlığında belediye meclis salonunda gerçekleşti. Mecliste 11 gündem maddesi görüşülürken ilk 9 madde oy birliğiyle meclisten geçti. 10’uncu maddede Karapınar Mahallesinde yer alan taşınmazın satışına ilişkin rapor oy çokluğuyla kabul edilirken gündemin son maddesinde 2021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı görüşüldü. Cumhuriyet Halk Parti ve AK Partili meclis üyelerinin bir kısmı gündem maddesi ile ilgili yorumlarını dile getirdi. Madde oy çokluğuyla meclisten geçti.
BÜTÇEYİ ELEŞTİRDİ
Ardından AK Partili Meclis Üyesi Murat Özcan, bütçeyle ilgili eleştirilerde bulundu. Son yıllarda bütçe tahminlerinde büyük sapmalar olduğunu öne süren Özcan, “Burada ortalama 56 milyon tahmininizden öte bir gelir elde etmişsiniz. Bunun 36 milyonu devletin gönderdiği fazlalıktır. Belediyemiz bir miras yedi gibi davranıyor. 20 milyon da ekstradan gayrimenkul satışından gelmiş” dedi. Geriye kalan parayla niçin yatırım yapılmadığını soran Özcan, bu konuyu daha önce de eleştirdiklerini, eleştirmeye devam edeceklerini belirtti.
DERS ÇIKARMAKTAN GOCUNMAYIZ
Eleştirileri yanıtlayan Başkan Kurt, sözlerine, “Öncelikle bazı konularda hiç kimsenin dersine çalışmadan gelmesini tavsiye etmem” ifadeleriyle başladı. Kurt, “Odunpazarı Belediyesi 2021 yılı Mali Kesin hesabı ve taşınır hesabı önümüze gelmiştir. Biz şeffaf ve saydam bir şekilde bunu her yıl halkımıza da hesap vermek suretiyle kamuoyuyla paylaşıyoruz. İnternet sitelerinde paylaşıyoruz. O nedenle gizlenecek saklanacak bir durum söz konusu değil. Hesap her zaman önümüze gelir ve biz de bu hesabı huzur içinde vermekten, eleştirilmekten, eleştirilerden ders çıkarmaktan gocunmayız. Elbette bakış açılarımızda fark var. Bakış açılarımızda fark olduğu için ayrı ayrı yerlerdeyiz. Bizim yoğurt yiyişimiz böyle. Yaptığımız işlerden tamamiyle ezilenler, yoksullar daha çok faydalanıyor. Böyle bir pozitif ayrımcılığımız söz konusudur. Bir kere her eksin hesapta konuşulan özel kalem müdürlüğü, basın yayın, kültür müdürlüğü, halk market harcamaları gibi şeyleri artık kanıksadık, bunu inandırıcı bulmuyoruz. Doğru da değil. Çünkü biz gerçekten emsalimiz belediyeler içerisinde bu saydıklarınıza AKP’li belediyelerle karşılaştırdığınızda en az harcamayı yapan kurumuz. Gayet de net. 27 müdürlüğün hiç birinde tanıtım ve ağırlama gideri yok. Sadece özel kalem müdürlüğünde var” ifadelerini kullandı.
PROJELERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
“8 yılda yapılanlarla geçmişte 10 yılda yapılanları karşılaştırma yapmaya kalkarsanız üzülürsünüz” diyen Kurt, “Çünkü Eskişehir bunu biliyor. Eskişehir şunu gördü; geçmiş dönemde OMEK; OKEP yok muydu? Vardı. Belli bir çalışma yapılmamış mıydı? Yapılmıştı. Ama neredeydi? Tabakhane’de. Ciddi bir kira vererek, bütün Eskişehir’e de gelin size kurs verelim denerek yapılıyordu. Şimdi ne oldu? 16 tane merkezde 2 tane de köylerde olmak üzere halk merkezi yaptık. Binasını da biz yaptık, mülkiyeti de bizim, kira da ödemiyoruz. Orada her halk merkezinde ortalama bin kişi kurs görüyor. 10-12 tane kreş yaptık. Bu kreşlerde bağışçı gelmiş, rahatsız olmayın gelir. Gelecek. Daha da çoğalacak. Keşke siz de yapsanız. Amatör spora verdiğimiz önem ortada. Eskişehir’deki amatör kulüplerden Odunpazarıspor’dan destek almayan hiç bir kulüp yoktur. Şu anda 5-6 tane halı sahamızdan gençlerimiz ücretsiz yararlanıyor. Halk Market’ten binlerce hemşerimiz sosyal yardımlardan yararlanıyor. Halk Market’in de bir kısmı bağışla yürümektedir. Bu da gayet doğaldır. Sosyal sorumluluk taşıyan hemşerilerimizin bu sorumluluğunu yerine getirmesine yardımcı oluyoruz. Aşevine de büyük bağış yapılıyor. Eskişehirli kime bağış yapacağını biliyor. Getiriyor veriyor. Biz bunları sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
KİMSEYİ RAHATSIZ ETMESİN
Odunpazarı A.Ş’ye yönelik eleştirileri yanıtlayan Kurt, “Bir yasa yapıldı. Geçici çalışan taşeron işçiler belediyelerin kurduğu şirkete geçmek zorunda kaldı. Dolayısıyla Odunpazarı A.Ş bizim dönemimizde canlandırıldı. Yasa çıkınca biz ikinci bir şirket kurmayı çok mantıklı bulmadık. Odunpazarı A.Ş’de çalışan işçilerimizin çalışmasını sürdürdük. Bunu sürdürürken elbette Odunpazarı A.Ş buralara ücret ödemiyordu. Odunpazarı A.Ş’de onun için personel gideri çoğaldı. Odunpazarı A.Ş gelir getiren bir şirket değil, personel çalıştıran bir şirket. Belediyelerin birçoğunun personel şirketi sosyal güvenlik primini ödemiyor, vergisini ödemiyor. Bunu bir kaynak yaratma gibi kullanıyor. Çünkü sık sık af çıkarıyorsunuz. Biz yararlanamadık 2014’ten belli bir süreye kadar. Ondan sonra arkadaşlarımıza biz de ödemeyelim dedik. Bir af çıkar nasıl olsa dedik. Nitekim bir af çıktı yapılandırma yaptık. Bu yapılandırma bizi biraz rahatlatmış oldu. Bakım onarım gideri çoğalıyor. E çoğalacak tabi. 300 tane araç olmuş bunların bakımını onarımını kendi atölyelerimizde yapıyoruz. Dolayısıyla 5 liraya alacağımız hizmeti belki 1 liraya alıyoruz. Artık Odunpazarı Belediyesi’nde taşeron kalmadı. Biz işlerimizin yüzde 90’ını kendimiz yapar hale geldik. Geçen sene 40 milyon artı vermişiz, bu sene 15 milyon artı vermişiz. Nasıl oluyor? Araç kiralamadığımız için, yedek parçayı satın alıp onarımı kendimiz yaptığımız için oluyor. Odunpazarı Belediyesi’nin 2014’ten önce taşeron işçi sayısı ile şu andaki işçi sayısının aynı olması sizi niye rahatsız ediyor? Hiç kimseyi rahatsız etmemeli. Ama burada bizden önceki dönemde Odunpazarı’nda çalışmış geçici işçilerin tümünün kıdem tazminatı Odunpazarı Belediyesi’ne kaldı. Bir gece bir kanun çıkardınız İçişleri Bakanınızın oğlunun 100 bin taşeron işçisi var, onu kıdem tazminatından kurtaralım diye yaptınız ve biz Odunpazarı Belediyesi olarak şu anda binlerce Odunpazarı şirketlerinde çalışmış işçinin kıdem tazminatını ödüyoruz. Faiziyle beraber. İşte onun için çok. Onun için çok olduğunu bilmeniz lazım” ifadelerini kullandı.
ARAÇLARIN YÜRÜMESİ MUCİZE
En büyük harcamalardan birisinin akaryakıt olduğunu belirten Kurt, “Ekim ayında bütçeyi yaptığımız zaman 1 milyon 300 bin litrelik bir mazot ihtiyacımız olacağını öngörerek bir bütçe koymuşuz ve demişiz ki; 7 lira olan mazotun bedeli atıyorum 8-8,5 lira olur. Buna göre bir hayal kurmuşuz. Hayallerimizi yıktınız. Şu anda mazotun litresi 22 lira. 3 katı. Yani biz 1 milyon 300 bin litre mazot alacağımız parayla 400 bin litre mazot alacağız. Araçlarımızın Eskişehir sokaklarında yürüyebilmesi bile mucize. Şu anda yapabileceğimiz sadece günü kurtarmaktır. Biz Yenikent’te bir pazar yeri kuracağız. Sizin yaptığınız gibi bir pazar yeri hayali kurmuyoruz biz. Siz 4 duvar yapıyorsunuz, üstüne de prefabrik bir şey. Pazaryeri öyle olmaz bitirelim de göreceksiniz. Ama şuanda öyle bir noktaya geldik ki müteahhit fiyat teklifinde bulunamıyor” dedi.
VATANDAŞI İCRAYA MI VERELİM?
“Hiçbir zaman çifte standartta olmayacağız” ifadelerini kullanan Kurt, “Yani bana yasak sana serbest. Böyle olmaz. Türkiye’de tüm belediyelerin eşit haklara sahip olduğunu herkes kabul edecek. Emlak vergileri, kiralar, diğer bizim topladığımız vergilerdeki düşüklüklerden bahsediyorsunuz. Pandemi döneminde biz vatandaşı icraya mı verelim? 50-60 milyonluk bir tahakkuk görünüyor, tahsil edilmemiş diyorsunuz. Bu tahakkukun yarısı Toprak Holding’in. Zaman aşımına doğru gidecek. Toprak Holding’i bulun da siz alın. Biz bulamıyoruz. Bulamadığımız için hukuka başvuruyoruz, hukukunuz da bulamıyor” dedi.
DÜZENE SOKACAĞIZ
AK Partili küçük belediyelerin bütçesi kadar Bakanlıklardan bağış aldığını öne süren Kazım Kurt, “400 milyon Odunpazarı Belediyesi’nin bütçesini düşünürseniz, 400 milyon da Kültür Turizm Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan bilmem nerden geldiğini var sayın. Biz burayı hoplatırız, hoplatırız. Onun için az kaldı. En fazla 1 yıl. 1 yıl sonra iktidara geleceğiz, bunları düzene sokacağız” ifadelerini kullandı.
AK PARTİLİLER SORSUN
2022 bütçesini hazırlarken rakamlarla ilgili tahmin yapılmasının zor olacağı yorumlarında bulunan Kurt, şunları söyledi: “Geçen ay devletin resmi kurumunun vermiş olduğu enflasyon rakamı yüzde 49’tu. Bu ay 69. Şimdi bir dahaki ay... Yani her ay yüzde 10 mu ekleyeceğiz? Rusya ile Ukrayna savaşıyor. Onların enflasyonu bizden düşük. Nasıl bir ekonomik mantıktır? Bunu ilk önce sizin sorgulamanız lazım. Bunun sorgulamasını Adalet ve Kalkınma Partililer yapsın. Desin ki; ‘Niçin böyle oluyor Reis?’ Ama nasıl soracaksınız? Onu bilemem. Yatırımları billboardlardan görebilirsiniz. Görün neler yapılmış. Görmemekte ısrar etmeyin. Biz bunu sizden istiyoruz.”
332 MİLYON 90 BİN LİRA
Öte yandan 2021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı şöyle açıklandı: “2021 mali yılı bütçe gider kesin hesap cetveli; toplam 322 milyon 90 bin 16 TL 6 kuruş. Bütçe gelirleri kesin hesabı toplam; 336 milyon 862 bin 109 TL 40 kuruş. Finansmanın ekonomi sınıflandırması kesin hesap cetveli öngörülen 70 milyon, gerçekleşen 22 milyon 205 bin 263 TL 97 kuruş.” Bir sonraki toplantının 1 Haziran Çarşamba günü olmasına karar verildi.
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir