ELİMİZDEN ALMAYIN!

Videoyu Aç ELİMİZDEN  ALMAYIN!
A
a

27 Haziran’da yapılacak olan kömürlü termik santral ihalesi öncesi açıklama yapan Alpulu kadınlar hükümete seslenerek, “Bizim temiz topraklarımızı, temiz suyumuzu sağlığımızı elimizden almayın” dedi.


Alpu Ovası’na yapılması planlanan kömürlü termik santralin ihalesi 27 Haziran’da yedinci kez yapılacak. İhale öncesi kömürlü termik santralin etkileyeceği alan içerisinde olan Bahçecik Mahallesinde, Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) adına açıklama yapan Zatiye İnan, Alpulu çiftçiler olarak termik santral istemediklerini söyledi. Açıklamaya Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller de katıldı. Geçtiğimiz günlerde Alpu Ovası’nda yapılan sondaj çalışmalarını hatırlatan İnan, “Eskişehir halkının bilgisi dışında insafsızca ve acımadan verimli ovamızın kalbine girilmekte, tarım topraklarımız pervasızca delik deşik edilmektedir. Bölge adeta köstebek yuvasına dönmüştür. Toprak yüzlerce metre delinerek gelecekte onarılması imkânsız bir çevre cinayeti işlenmektedir” diye konuştu.
HÜKÜMET SÖZÜNÜ TUTSUN
Hükümetin 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Alpu Ovası’na kömürlü termik santral yapılmayacağına yönelik sözlerini tutmalarını isteyen İnan, “Sayın Cumhurbaşkanı, verimli Alpu Ovası’nın koruma altına alındığını beyan etmişken, bütün bu gelişmeler ne anlama gelmektedir? AKP Milletvekillerinin termik santral ile ilgili bir soruya karşılık ifade ettiği, ‘Bu iş bitti’ sözünün arkasında durmasını ve konunun takipçisi olmasını bekliyoruz” şekline konuştu.
TEMİZ YATIRIM FİNANSE EDİN
Kömürlü termik santral projelerini finanse eden kuruluşlara seslenerek, “Temiz şehrimizde temiz yatırımları finanse edin” diyen İnan, “İş sahası diyorlar. Bizim iş sahasına ihtiyacımız yok. Alpu Ovası olarak çiftçilerimiz bir sürü dışarıdan işçi çalıştırıyorlar. Biz kimseden ekmek aş iş istemiyoruz. Biz Alpu Ovası çiftçileri olarak ekmeğimizi, aşımızı, taşını sıksak suyunu çıkartırız. Yeter ki bizim temiz topraklarımızı, temiz suyumuzu sağlığımızı elimizden almayın. Mücadeleye devam edeceğiz. Asla izin vermeyeceğiz. Termik santrale hayır” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi