EMEKÇİLERE HAKSIZLIKTIR

Videoyu Aç EMEKÇİLERE HAKSIZLIKTIR
A
a

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 7 Mayıs 2020 tarihli koronavirüs genelgesini hatırlattı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Genelge ile covid19’un meslek hastalığı statüsünden çıkarıldığını söyleyen Çakırözer, “Bu genelge hem sağlık emekçilerimiz hem de bu dönemde ölümü bile göze alarak çalıştırılan on binlerce emekçimize büyük vefasızlıktır. Bu süreçte insanlarımızın sağlığı için mücadele veren sağlık emekçilerimize haksızlıktır. Genelge iptal edilerek, Covid-19 bütün çalışanlar için iş kazası, sağlıkçılar için de meslek hastalığı olarak tanımlamalıdır” dedi.
COVİD 19 MESLEK HASTALIĞI SAYILSIN
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşmelerinde söz alarak SGK’nın 7 Mayıs 2020’de yayınladığı ve covid19’u meslek hastalığı statüsünden çıkardığı genelgeye tepki gösterdi. Genelgeyi Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un gündemine getiren Çakırözer, covid19’un bütün çalışanlar için iş kazası sağlık çalışanları için de meslek hastalığı olarak tanımlanmasını istedi.
BÜYÜK VEFASIZLIK
Çakırözer, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a SGK’nın 7 Mayıs 2020 tarihli koronavirüs genelgesinden hukuken ve vicdanen sorumlu olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu genelge çalışanların Covid-19'a yakalanmaları hâlinde bunun iş kazası sayılmayacağı hükmünü getirdi. Bir yanda başta sağlık çalışanları olmak üzere kamuda olsun özel sektörde olsun yüz binlerce yurttaşı virüs tehdidinde çalışmaya zorluyorsunuz, öte yandan bunların salgına yakalananları için bir sosyal devletin üstlenmesi gereken minimum sorumluluğu üstlenmiyorsunuz. Bu genelge başta sağlık çalışanları olmak üzere bu dönemde ölümü göze alarak çalışmak zorunda kalan fabrika işçilerine, PTT ve diğer kargo çalışanlarına ve diğer yüz binlerce emekçimize karşı büyük vefasızlıktır. Devlet, sağlık çalışanlarımız ve diğer çalışanların sağlığı söz konusu olduğunda 3 kuruşun hesabını yapamaz, yapmamalıdır. Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı, diğer çalışanlar için ise iş kazası sayılmalıdır.” HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi