EMEKÇİLERİ KORUYUN!

Videoyu Aç EMEKÇİLERİ KORUYUN!
A
a

Asgari ücret belirleme komisyonuna seslenen DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “Bugün göreviniz geliri ve alım gücü düşen milyonları korumaktır. Sosyal devleti hatırlamaktır. Sosyal politikalar ile emekçi sınıfları korumaktı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz ve beraberindeki işçiler, İŞKUR binası önünde asgari ücretle ilgili basın açıklaması yaptı.
İŞÇİLER KAYBETTİ
Asgari ücretin masa başında yapılan pazarlıkla belirlenemeyeceğini ifade eden Ayaz, “2020 asgari ücreti daha yılın ikinci ayında açlık sınırının altına düşmüştür. Pandemi sürecinde milyonlar daha da yoksullaşırken bir avuç sermaye sahibi ise karlarını katlamıştır. TÜİK verilerine göre 2020 yılında işgücü ödemelerinin katma değer içindeki oranı yaklaşık 3 puan gerilerken sermaye gelirleri 5 puan yükselmiştir. Yani çarklar dönerken, işçiler sağlıklarını ve yaşamlarını kaybederken patronlar zenginleşmiştir. Bu adaletsizliği gidermek için insan onuruna yaraşır bir asgari ücret belirlemek şarttır” diye konuştu.
NET 3 BİN 800 TL OLMALI
DİSK’in asgari ücrete yönelik önerilerini de açıklayan Ayaz şunları söyledi: “Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır. Brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir! 2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının hanelere getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır. Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır. 2021 asgari ücreti net 3.800 TL olarak saptanmalıdır.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi