Emekten yana yerel yönetim

Videoyu Aç Emekten yana yerel yönetim
A
a

‘Demokrasi, Kriz ve Yerel Seçimler’ isimli panelde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Halkçı, demokratik ve emekten yana bir yerel yönetim anlayışı ortaya konmalı ve belediyeler ranta açılıp halka kapatılmamalı” dedi.

DİSK, KESK ve Tabip Odası tarafından ‘Demokrasi, Kriz ve Yerel Seçimler’ isimli panel düzenlendi. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, yerel yönetimler tecrübesi olan ÖDP Üyesi Sedat Göçmen konuşmacı olarak katıldı. Diğer bir konuşmacı olan CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ise CHP’nin Ankara’da düzenlenen aday tanıtım toplantısı sebebiyle panele katılamadı. Halkçı ve emekçiden, emekten yana yerel yönetim anlayışının altını çizen ve Türkiye’nin iki temel gündemi olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, “Bunlardan bir tanesi hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle Türkiye’nin içine girdiği ve artık yıkıcı sonuçlarını çok ciddi bir biçimde yaşamaya başladığımız ekonomik kriz süreci. Bir ikincisi de Türkiye’nin bu topraklarının demokrasi birikimini ortadan kaldıran ve yeni bir rejim inşa eden bir başkanlık rejimi, bir tek adam rejiminin inşa edildiği ve Türkiye’de genel olarak rejimin değiştiği bütün demokrasi birikiminin ortadan kaldırıldığı bir süreçte Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Hiç kuşkusuz bu sürecin, yaşanan bu derin ekonomik krizin ve Türkiye’deki tüm demokrasi birikiminin ortadan kaldırılmasının Türkiye’de baskıcı, otoriter ve tüm yetkilerin tek bir kişide toplandığı yönetim biçiminin kurulmasının işçiler ve emekçiler açısından çok ciddi sonuçları var. Ekonomik krizin sonuçlarını biz zaten enflasyon olarak, pahalılık olarak görüyoruz. Ekonomik krizi biz her gün çok ciddi bir biçimde işsizlikle, yaşadığımız işten atılmalarla yaşıyoruz. Dolayısıyla ekonomik krizin sonuçları bugün Türkiye’de çok ciddi bir biçimde yaşanıyor. Siyasi iktidar her ne kadar ekonomik krizi hala kabul etmese de bu ekonomik krizin sonuçları yaşanıyor. Görünen odur ki yaşadığımız bu ekonomik krizin etkileri uzunca bir süre devam edecektir” şeklinde konuştu.

ORTAK MÜCADELE SERGİLEYECEĞİZ
Partisinin yerel seçimlerde izleyeceği politika hakkında bilgi veren Levent Tüzel ise, “’Tek adam ittifakına oy yok. İş, ekmek, özgürlük için birleşelim’ diyoruz biz. Bu antidemokratik, eşit olmayan koşullarda yani bize dayatılan sandık demokrasisi karşısında, kriz, demokrasi sorununu bütün olarak konuşmamız gerekecek. Bizim esas itibariyle bu seçimlerde her yerde tek adamın tek parti iktidarının hedefinde olan bütün halk güçleriyle ortak hareket etmek, ortak bir mücadele sergilemek. Mümkünse adayları beraberce çıkartmak ve gerçekten bir halk temsiliyetinin, halk denetiminin karar alma mekanizmalarında halkın temsilcilerinin olmasını sağlamak. Çok sıkışmış haleyiz toplum olarak. 17. yılına dayanan bir AKP iktidarı. Tepeden tırnağa en üstten en aşağı yerele kadar bir tek adam fikriyatının her yerde örgütlenmesi var” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi