EN BÜYÜK DERT GEÇİM

Videoyu Aç EN BÜYÜK DERT GEÇİM
A
a

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, ES TV ekranlarında yayınlanan Açıkça programının konuğu oldu. Ektaş, gazeteciler Ali Baş ve Meltem Karakaş Kaya’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
GÜNDEM DEĞİŞTİ
Vatandaşın en çok ekonomik konularda şikayette bulunduğunu belirten Ektaş, “Eskişehir’deki vatandaşın gündemi Türkiye’deki vatandaşın gündemiyle eş değer aslında.
Pandeminin yaratmış olduğu olumsuzluklar var Eskişehir halkının gündeminde. Kısıtlamalar var, kısıtlamalardan dolayı iş yapamayan esnaf var, işsiz kalan birçok arkadaşımız var.
Gerekli desteği alamayan vatandaşlarımızın sorunları var. Bunun yanında işsizlik Eskişehir için de önemli bir problem halinde.
Düşük gelir, yoksulluk Eskişehir halkının önceliklisorunları içerisinde yer alıyor. Hatta pandemiden 1 yıl öncesi ekonomik krizin ağırlaşmasıyla birlikte Eskişehir’in en önemli sorunları ne diye sorduğunuzda
trafik sorunu sayıyorduk, otopark sorununu sayıyorduk; bunlar artık Eskişehir için gündemden düştü, alt sıralara geriledi. Şu anda Eskişehir’in en büyük derdi geçim derdi”ifadelerini kullandı.
 
DESTEKLER YETERSİZ
Esnafa verilen destekleri değerlendiren Ektaş, şöyle konuştu: “Esnaf ziyaretlerinde bulunuyoruz .Dün Mahmudiye ilçesinde esnafı ziyaret ettik. Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği ziyareti yaptım. Kuaförler Odası ziyareti yaptım, Tuhafiyeciler Odasını ziyaret ettim. Hepsini ziyaret ediyorum. Sürekli esnafın karşı karşıya kaldığı sorunları ve talepleri onlardan dinliyorum. Bu pandemi döneminde en fazla etkilenen kesim arasında küçük esnaf geliyor. Eskişehir’de çok sayıda kapanan işyeri oldu. Eskişehir’de kapana işyeri yok diyenlerde bu iddialarından vazgeçmişlerdir. Hangi sokağa, hangi caddeyebaksak kiralık dükkanlarla dolu. Bazı esnaf da kapatamamış ama kirasını ödeyemeyen var.
Esnafa sağlanmış olan yardımlar da yetersiz kaldı. Yaklaşık 25-30 yıl vergileriyle bu ülkenin gelişmesine ve ayakta kalasına katkı sunan esnafımız 40 yılın başı
bir sıkıntıya düştü ama maalesef düştüğü bu sıkıntıda hükümetini yanında göremedi. Bununla ilgili birçok esnafın
doğrudan odaları vasıtasıyla ve siyasi partiler olarak da bizlerin aracılığıyla kamuoyuna ilettiği talepler vardı.
Maalesef o taleplerin büyük bir bölümü henüz karşılanamadı. Sürekli borçlandırma üzerinden verilen desteklerin fayda etmeyeceği ortaya çıktı. Aşılamanın ne kadar başarılı sonuç yaratacağı da belli değil.
Bu çerçeve içerisinde baktığımızda doğrudan ve karşılıksız desteğe ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor. Esnaf destekten çok çalışarak kazanmak istiyor. İşyerlerini sıkı denetimlerle hijyen, maske ve mesafe kurallarına uygun olarak açılmasının düşünülmesigerekir.”
MEMNUNİYET YARATTI
Ektaş, “En son Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar büyük takdir topladı.
Bu kararın sadece diğer belediyelerde değil kamu kurumlardaki taşınmazlarda da alınması gerekiyor. Ne yaptı belediye kapatılmış işyerlerinden
kiraları pandemi koşulları ortadan kalkıncayakadar almama kararı aldı. Bu esnafta çok büyük memnuniyet yarattı. Kamu kuruluşlarının
da kiralık yerleri var. Mesela TCDD’yi örnek verebilirim. Garın altında işletmeler var. Trenlerdeki yolcu sayılarının
düşmesinden dolayı onlar da işlerini yürütemiyorlar. TCDD o işyerlerindeki kiraları azaltabilir. Milli eğitim bakanlığının kantinleri
var. Kiraları alıyorsa onların da uygulamalarından vazgeçmesi lazım. Kantinciler zaten evine ekmek götüremiyor.
Birçok kamu kurumunun bu şekilde yerleri var kiralık. Vakıfların var kiralık yerleri. Vakıfların da bu
uygulamaya geçmesi gerekiyor. Bu sadece kiralamayla ilgili olanı. Bazı belediyeler doğrudanmaddi destek sağladılar. Bizim Eskişehir’deki belediyeler maddi destek değil de erzak temini şeklinde
destek sağladı. Bunlar çok yeterli destek değil ama belediyelerin bütçeleri kısıtlı. Yardım kampanyaları başlatamadıkları için de bunları artıramıyorlar. Kısıtlı bütçelerle bu eksikliği  gidermeye çalışıyorlar” diye konuştu.
 
HABER: ESRA ÜNLÜ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi