Enerjide lideriz!

Videoyu Aç Enerjide lideriz!
A
a

Vatandaşın kullanması için verimli ve tasarruf eden projeler hayata geçirdiklerini anlatan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Türkiye’nin lider belediyesiyiz yenilenebilir enerji konusunda” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ES TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Ekstra Gündem programına Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç konuk oldu. Başkan Ataç, Ali Baş ile Soner Yüksel’in sorularını yanıtladı.
KENDİNİAMORTİLEDİ
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından verilen hibe ile hayta geçirilen Soğuk Hava Deposundan bahseden Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Depo bize geçince bizim hoşumuza gitti. Küçük üreticiye veya büyük üretici gelip ürünü koyması için bir ücret almayalım dedik. Bu aldığımız süreden beri devam ediyor. Mevsimsel veya iklimsel bir sıkıntı oldu mu, yani üretici biçtiği malı koyuyor en az 10 gün orada koruyabiliyor. Veya satılmadı müşterisi gelecek gene koyuyor onu ondan dolayı malı taze kalıyor. Oradaki elektrik enerjisi giderleri için bir proje gerçekleştirdik. Biz BEBKA’ya verdik. Bu proje kabul edildi ve hibe olarak aldık. Simdi onların panelleri konacak ve artık elektriğinde giderleri düşecek. Biz de daha rahatlıkla burayı üreticinin kullanması için kapılarımızı rahatlıkla açacağız. Burada söyle bir sey var mesela; elektrik panellerinden dolayı tüketimden tasarruf ediyorsun ama enerjini de arttırıyorsun. Onu tekrar şebekeye veriyor, 3 yılda o sürekli kazanmıyor. Tabii bu burada Mesela 500 bin TL’lik geç sistemi kurmuşuz yıllık ihtiyacımız 96600 elektriğin tamamını karşılayacak burada 5 yıl amorti ediyor. Hem tasarruf ediyorsun hem arttırabiliyorsun bir taraftan da şebekeye yüklüyorsun” ifadelerini kullandı.
TASARRUF EDiYORUZ
Ataç, “Tepebaşı Belediyesi Türkiye’nin lider belediyesi yenilebilir enerji konusunda. Yasam Köyü’nü herkesin gelip görmesi lazım bütün belediyelerin gelip görmesi lazım, bizim Remourban projesi 4 bileşenlidir. Dördüncü birleşeni yaymadır. Bu sistemi mesela enerjiden tasarruf ediyorsun aynı zamanda karbon ayak solunumdan da tasarruf ediyorsunuz. Mesela bizim burada Yasam Köyü’nde yüzde 55 karbondan tasarruf ediyoruz; yüzde 65 enerjiden tasarruf ediyoruz. 2013’te Bürüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda Başkanlar Sözleşmesi’ni imzaladık. İmzaladıktan sonra Eskişehir’e geldik; Sürdürülebilir Enerji Eylem Planınızı gönderin bize dediler. Araştırdık, o 4-5 ayımız aldı. Hazırlanması gönderdik kısa zamanda kabul ettik. Türkiye’de Sürdürülebilir enerji eylem planı olan belediye belki 4-5 belediye vardır. 2014'te Remourban projesine girdiğimizdebu eylem planını olmazsa hibe programına giremiyoruz kırmızı çizgi” diye konuştu.
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi