ENGELSİZ İZLEDİK

Videoyu Aç ENGELSİZ İZLEDİK
A
a

Engelli bireylerin de festival filmlerini izleyebilmeleri için tam erişim formatında hazırlanan ve kültürel hayata eşit katılım hakkını savunan Engelsiz Filmler Festivali sona erdi. Festivale katılanlar birbirinden güzel filmleri izleme fırsatı bulurken, gerçekleştirilen söyleşilerde festivale konuk olan filmlerin yönetmenleri katılımcıların sorularını yanıtladılar.

YEDİNCİSİ DÜZENLEDNİ
Bu yıl 7’incisi düzenlenen Türk ve Dünya sinemasının en iyi örneklerinden olan filmleri görme ve işitme engelli bireylerin de erişimine uygun olarak sunulan Engelsiz Filmler Festivali, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla bir kez daha Eskişehirliler ile buluştu. Festivalde bu yıl biri otizm dostu gösterim olmak üzere toplamda 8 film, 23 kısa film ve 2 sanal gerçeklik deneyimiyle, toplam 33 film sinemaseverlerle buluştu. Festival kapsamında işitme engelli çocuklarla bir canlandırma atölyesi de düzenlendi. Festivaldeki tüm filmler görme engelliler için sesli betimlenmiş, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile tercüme edilmiş şekilde izleyici ile buluştu.
CANLANDIRMA ATÖLYESİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde Deniz Öcal eşliğinde işitme engelli 9-12 yaş arası 10 çocukla birlikte canlandırma atölyesini gerçekleştirdi. Canlandırma sanatıyla tanıştıkları atölyede çocuklar ilk olarak kendilerine verilen malzemelerle hayallerindeki karakterleri ve öykülerini yarattılar. Yarattıkları karakterleri tek tek fotoğraflayıp, stop motion tekniği ile bir araya getirdiler. Çocukların hazırladığı kısa filmler, otizm dostu gösterimden önce izleyiciyle buluştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi