Eskişehir hak ediyor

Videoyu Aç Eskişehir  hak ediyor
A
a

Eskişehir Sanayi Odası tarafından hazırlanan raylı sitemler raporu, Eskişehir’in bugününü ve geleceğini şekillendirecek en önemli unsurların başında demiryolunun geldiğini ortaya koydu.

“Yük Taşımacılığında Demiryolunun Avantajları, Raylı Sistemler Sektörünün Potansiyeli ve Talepleri” raporu da Eskişehir’in talepleri ise şu şekilde sıralandı; 1- Eskişehir’in Raylı Sistemler Milli Üretim Merkezi Haline Getirilmesi. 2-Milli Yüksek Hızlı Tren Projesinin Eskişehir’de Hayata Geçirilmesi. 3-Eskişehir Hasanbey – Gemlik Liman Demiryolu Bağlantısının Tamamlanması. 4-Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezinin Demiryolu ile Eskişehir OSB’ye Bağlantısının Yapılması. 5-Eskişehir Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) Yapımının Tamamlanması.” Raporda 2,5 milyar dolara yakın ihracatı olan Eskişehir’in bunun demiryolu ile yapmasıyla yılda en az 58 milyon dolar maliyet avantajı sağlayacağı ve sonrasında da yeni yatırımlar, yeni istihdam, yeni fabrikaların kurulmasına kapı aralayacağının altı çizildi.
ÖĞRETMENLERE ATFEDİLDİ
Eskişehir’in gelecekte daha başarılı ve daha büyük bir marka olması için yapılması gerekenlerin raporla ortaya konduğuna değinen ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “ ‘Hazırladığımız çalışmayı, 1923’ten bu yana ilkokullarda bizlere; ‘Eskişehir demiryollarının kavşak noktasıdır’ diye öğreten değerli Öğretmenlerimize atfettik” diye konuştu. Raporda ortaya konan ve sanayinin gelişimi için talep ettiklerini 5 madde altında topladıklarını ifade eden Kesikbaş, bunların mutlaka yapılabilir konular olduğunu işaret etti.
HAK EDEN MERKEZİZ
ESO’nun sektördeki gelişmeleri takip ettiğini bunları da analiz ettiğini vurgulayan Kesikbaş, 2020 Mart ayında yaşanan bir gelişme ile TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ, birleştirildiğini, tek bir şirket haline getirildiğini anlatarak şunları kaydetti; “Bu gelişme daha önceki planlama ve raporlarda Eskişehir’e verilen stratejik projelerin adresinin değişmesi anlamına da mı gelmektedir? Böyle bir değişikliğin mutlaka önüne geçilmesi, Eskişehir’in “Devrim” arabasında yaşadığı kaderin tekrarlanmaması adına gerekli tüm girişimlerin yapılması gerekmektedir. Eskişehir, Milli Yüksek Hızlı Tren Projesinde sahip olduğu geçmiş ve kabiliyetler ile ülkemizin en doğru ve hak eden merkezidir.” HM


Üretime destek
devam etmeli
Koronavirüsün etkisi birçok sektör ve üründe hissedilirken, bu durum enflasyon rakamlarına da yansıdı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında yüzde 1.36, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1.54 artış gösterdi.
Bu artışların beklendiğini ifade eden ESO Başkanı Kesikbaş, "Devletimizin Covid-19 sürecinin en az ekonomik hasarla atlatılması adına piyasaya yapmış olduğu müdahale ve para arzı nedeniyle enflasyon rakamlarında böyle bir artış bekliyorduk. Sürecin ilerleme durumuna göre bu artışlar bir süre daha devam edebilir. Ancak süreç sonunda daha istikrarlı ve ekonomik göstergelerin pozitif hal alacağı bir planlama da beklemekteyiz” yorumunu yaptı. Üretimin desteklenmeye devam edilmesi gerekliliğinin altını çizen Kesikbaş, özellikle üretim maliyetlerini ciddi şekilde etkileyen elektrik ve doğalgaz fiyatlarında üreten kesim adına destek beklediklerini ifade etti. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi