Eskişehir Barosu’ndan Elmalı davası açıklaması

Videoyu Aç Eskişehir Barosu’ndan Elmalı davası açıklaması
A
a

Elmalı’da iki kardeşin istismar edilmesiyle ilgili davada anne ve üvey babanın tahliye edilmesine tepki gösteren Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı İdil Burcu Polat, “Suçluların cezasız bırakılmaması ve çocuklarımızı korumak için her zaman davalarının en yakın takipçisi olarak tüm çocuklarımızın yanında olacağız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Antalya Elmalı’da iki kardeşin istismar edilmesiyle ilgili davada anne ve üvey babanın tahliye edilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Tahliye kararına tepki gösteren Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı İdil Burcu Polat, yargılama sürecinin başından beri takip ettiklerini belirtti. “Davada mağdur çocukların, hayallerini resmetmesi gereken yaşta, maruz kaldıkları utanç verici olayları resmetmesi hepimizin vicdanını derinden yaralamaktadır” diyen Polat, çocuğun beyanının esas olduğunu hatırlattı.
ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI DÜŞÜNÜLMELİ
Çocukların ikincil bir mağduriyete maruz kalmamaları adına çocukların üstün yararının korunması gerektiğine dikkat çeken Polat, “Bu nedenle sebebi ve amacı her ne olursa olsun kamuoyunda çocukların çizdikleri resimlerin, hatta sanıkların ve çocukların isimlerinin, resimlerinin ve ses kayıtlarının hızla paylaşılıyor ve yayılıyor olmasının da çocuk hakları ihlali olduğunu belirtmek isteriz. Çocuklarımızın kimliğini ortaya koyabilecek her türlü bilgi ve belge unutulma haklarını ellerinden almakta ve onları damgalamaktadır. Bu sebeple gerek adli süreçte gerekse basında, çocuğun ‘üstün yararı’ esas alınarak, Çocuk Koruma Kanunun 4. maddesinde sayılan temel ilkelerden olan çocuğun yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının güvence altına alınması, çocuğun durumuna uygun özel ihtimam gösterilmesi ve çocuklarımızın örselenmemesi öncelikli amacımız olmalıdır. Sarsılmaz adalet inancımız ve adaletin uygulanması için verdiğimiz çabamızla, suçluların cezasız bırakılmaması ve çocuklarımızı korumak için her zaman davalarının en yakın takipçisi olarak tüm çocuklarımızın yanında ve savunmada olacağımızı bildiriyoruz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi