Eskişehir’de 20 okulda vaka var!

Videoyu Aç Eskişehir’de 20 okulda vaka var!
A
a

Okullarda pandemi ile ilgili olarak şeffaf ve bilimsel olmayan sürecin ilerlediğini söyleyen Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “Bugün gün itibariyle yaklaşık 20’ye yakın okulumuzda Covid-19 vakasının görüldüğünü tespit ettik” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Covid-19 salgını nedeniyle bir süredir uzaktan eğitime devam eden öğrenciler, kademeli ve seyreltilmiş bir şekilde yüz yüze eğitime geçti. Okullarda her geçen gün Covid-19 pozitif sayısının arttığını dile getiren Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan ise, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin ciddi kaygılarının olduğunu ifade etti.
BU ŞARTLARDA OLMAZ
“Bu şartlarda yüz yüze eğitim olmaz dedik. Ve nitekim bu söylediğimizi tarih doğruladı” diyen Alkan, “Bugün gün itibariyle yaklaşık 20’ye yakın okulumuzda Covid-19 vakasının görüldüğünü tespit ettik. Özellikle bazı okullarımızda öğretmen arkadaşlarımızda bazı okullarda da öğrencilerimizde bu sayı artıyor. Biz sürecin başından beri şunu hep vurguladık: Bu şartlarda yüz yüze eğitim olmaz dedik. Ve nitekim bu söylediğimizi tarih doğruladı. Gerçekten bizim gezdiğimiz her okulda her ilçede, her köyde ciddi ciddi eğitim emekçilerinin, öğrencilerin kaygılarını gündeme getirdik. Ama yürütülemeyen bir süreç var şu anda. Bu sürecin de bedelini başta öğrenciler olmak üzere eğitim emekçileri ödüyorlar. Maalesef kamuoyunu doyurucu açıklamalar da yok. Bu açıklamaları yapması gereken sağlık il müdürü ve il milli eğitim müdürü. Hem aşı takvimi konusunda hem okullardaki son durum hakkında bilgi verilmesi lazım. Bunu da göremiyoruz. Şeffaf olmayan bir sistem var. Velilerin, öğretmen arkadaşların ve öğrencilerin verdiği bilgiyi teyit ediyoruz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz” diye konuştu.
DENETİMSİLİK SÖZ KONUSU
Denetimsizliğin de vakaları artırdığını söyleyen Alkan, “Hiçbir idarecimizi, ilçe milli eğitim müdürümüzü zan altında bırakmak gibi bir amacımız yok. Şeffaf olmadığı için Eğitim Sen şu an bu boşluğu dolduruyor. Velilerimiz çok tedirgin. Öğrencilerimizde kaygılar büyük. Denetimsizlik var. Bu özel kurslar denetimsizlik altında ve özel okullardaki vakalar bunlar da kamuoyu ile paylaşılmak zorunda. Çünkü mücadelenin en önemli ayağı bilimsellik ve şeffaflık” şeklinde konuştu.
FİZİKİ KOŞULLAR UYGUN DEĞİL
Okulların fiziki koşullarının pandemiye uygun olmadığına dikkat çeken Alkan, “Aşılanma ile ilgili bir gelişme yok. Sadece köy okullarındaki arkadaşlarımıza birinci doz aşıları yapıldı. İlçe ve il merkezindeki arkadaşlarımız hala aşı bekliyor. Aşı bir anda pandemiyi bitirmeyecek ama bize ne gerekiyor? Okullarımızın fiziki yapısı, okullarımızdaki en önemli şeylerden biri hijyen. Yine dört metrekareye bir öğrenci. Baktığımız zaman okullarda dört metrekareye bir öğrenci uygulaması yok ki. Çünkü sınıflarımız bu anlamda uygun değil. Bilimsel olmayan bir süreç yaşıyoruz. Biz sadece şeffaf bir şekilde Eskişehir halkını bilgilendirmek istiyoruz” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi