Eskişehir’de 3 Farklı tip mutasyon!

Videoyu Aç Eskişehir’de 3 Farklı tip mutasyon!
A
a

Tabipler Odası Başkanı Nesrin Ekici, ES TV’de yayınlanan Açıkça programının konuğu oldu. Ekici, gazeteciler Ali Baş ve Meltem Karakaş Kaya’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
GÜNLÜK 2 BİN VAKA
Eskişehir’deki vaka artışını değerlendiren Ekici, “Eskişehir’de 100 binde 116 demek günlük bin vaka demek, Eskişehir nüfusuna oranlarsak.  Bu PCR pozitifler. PCR negatif olup tedavi görenleri bilmiyoruz. Testin yüzde 40 gibi bir negatifliği var, onları bilmiyoruz. Onlarla yuvarlarsak 2 bin 2 bin 500 civarında vaka var demek bu. Gündem farklı değil. İlk harita açıklandığında 100 binde 30’lar olduğunda turuncuydu, 100 binde 50 üzerinde olursa kırmızı oluyordu. Zaten onlar değiştirilmedi. Şu andaki duruma göre kırmızıyı hak etmişiz demektir. Ama değiştirilmeli. Tabi kapatmalar, kısıtlamalar farklı değil” diye konuştu.
 
TEK SİLAHIMIZ AŞI
Aşı sürecini de değerlendiren Ekici, şöyle konuştu: “14 Ocakta başladık. Biz çok heyecanla karşıladık. Aşı elbette şu andaki tek hedef bizi kurtaracak, pandeminin sönmesini sağlayacak tek silah şu anda. Biz çok sevinerek aşı olduk. Çok kısa sürede de sağlık çalışanları aşılandı. Eskişehir’de 18 bin doz sağlık çalışanları için geldi, 14 bin sağlık çalışanı aşılandı. Geri kalanların bireysel sıkıntıları vardı. Eskişehir’de zaten aşı reddi gibi bir şey söz konusu değil. Fakat sonrası çok yavaş ilerlemeye başladı. 90 yaş büyüklerimizden başladık. Şimdi 65 üstüne kadar indi. Ben bir takım veriler baktım. Şimdi tüm ülke bağışıklığının elde edilebilmesi için nüfusun en az 75-80’i aşılanması gerekiyor. Şu anda bu sayıdan ok uzağız. Şu anda 5 milyon aşımız var. Biz bu hızla gidersek bir seneyi aşar hedeflediğimiz aşı oranına ulaşmamız. O sırada belki bu aşının uzun vadeli çalışması olmadığı için belki grip aşısı gibi seneye tekrarlanması gerekecek. Seneye belki etkisi bitecek. Bilmiyorum. Yaşayacağız göreceğiz. Eğer böyle bir şey de varsa. Bize tekrar bir aşı gerekiyor. Bu öyle bir kısır döngü haline gelecek ki sonuna çıkamayız. Pandeminin sonunu göremeyiz. Bizim çok hızlı aşılama yapmamız gerekiyor. Onun için yani bu aşılama takviminde çok çok gerilerdeyiz.”
 
 ÇOK HIZLI BULAŞIYOR
 Mutasyonlu virüsün farkını anlatan Ekici, “Çok fazla mutasyon var. Eskisehir’de 3 tip mutasyonlu olduğu söylendi resmi kaynaklarca. işte ingiltere mutasyonu, Güney Afrika, diğerini hatırlamıyorum. Bunların hepsinin farklı özellikleri var. iste hızlı bulaşıyor, birisi daha az hastalandırıyor ama daha seri bulaşıyor. Virüsün mutasyonu o da bir canlı kendini korumaya yönelik değişiklikler yasıyor. Daha seri bulaşıp daha çok hayatta kalmaya çalışıyor. Su anda hayatımızı değişiklik yaratacak, ası olmayalım gibi bir şey söz konusu değil. Asıyı bulursak olacağız, herkes asılamaya çalışacağız. Bu virüs 15 dakikadan daha kısa sürede bulaşıyor. Eskişehir’de olan iki virüs için daha ağır geçirmediği söyleniyor üçüncü için net bir bilgi yok” ifadelerini kullandı.
 
 Esra Ünlü
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!