Eskişehir’de anaokulu ücretlerine yüzde 200 zam şoku!

Videoyu Aç  Eskişehir’de anaokulu ücretlerine yüzde 200 zam şoku!
A
a

Eskişehir'de okul öncesi eğitim kurumlarına yapılan yüzde 200 oranındaki zammı eleştiren Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Bu zam TUİK' in enflasyon rakamlarını bile geride bıraktı.” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir Valiliğinin, Komisyon kararı ile 2022 - 2023 Eğitim ve Öğretim yılı için okul öncesi eğitim kurumları ücretlerine yüzde 200 zam uygulaması tepkiye neden oldu.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan,”Ülkede enflasyon geçici, sıkıntı yok diyen kamu yönetimi Eskişehir’de okul öncesi eğitim kurumlarına yüzde 200 zam yaparak TUİK' in enflasyon rakamlarını geride bıraktı.  Bu eğitim döneminde 100 lira olan ücret gelecek eğitim döneminde 300 lira olacak. “ ifadelerinde bulundu.

ARTIŞI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, Eskişehir Valiliğinin, Komisyon kararı ile 2022 - 2023 Eğitim ve Öğretim yılı okul öncesi eğitim kurumlarında yapılan bu artışı kabul etmek mümkün değildir. Açıkça kamusal eğitimin bittiğinin göstergesidir. “ dedi.

 Bu karara imza atanlar ve uygulamaya koyanlara soruyoruz:

-Hangi ekonomik veriler ile hareket ederek bu zam oranını aldınız?

-Bir asgari ücretli aile, temel ihtiyaçlarından vazgeçerek ayda sadece aidat parası 300 lira olan okul öncesi kuruma öğrencisini nasıl gönderecek?

-Devletin temel yükümlülüğü olan eğitim hak olmaktan çıkarılıp özel sektöre veya denetimsiz kurumlara mı devredilmek istemektedir?

- Açlık sınırının 6400,Yoksulluk sınırının 16.200 lira olan bir ülkede işçi ve emekçilerin maaşlarına   bu kadar zam yapılmazken yüzde 200 lük  artışın izahı nedir?

-Son olarak Milli Eğitim Bakanı okul öncesi konusunda iddialı açıklamalar yapıp, hedefler koyarken, Eskişehir’de olan biten bu politikayı sekteye ugratmak değil midir?

 

Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir