ESKİŞEHİR’DE AYRIM YOK

Videoyu Aç ESKİŞEHİR’DE AYRIM YOK
A
a

Tercihim Eskişehir platformunda üniversite adaylarına hitap eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, kentin avantajlarından bahsederek, “Eskişehir’de ayrım yoktur” dedi.

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin (ESTÜ) bir araya gelerek oluşturduğu Tercihim Eskişehir platformunun konuğu TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal oldu.
AİLELERE TAVSİYE
ESTÜ Rektörü Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç tarafından yapılan görüşmede, Prof. Dr. Mandal “Eskişehir’de iyi bir üniversite ortamı var. Eskişehir de bir sanayi şehri, bir kültür şehri, bir tarih şehri. Ulaşım noktası aynı zamanda ki birçok noktaya kolaylıkla ulaşılabilir” dedi. Prof. Dr. Mandal, “Ailelere çocuklarını Eskişehir’e gönderebileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Eskişehir’in bilinen özelliklerinin yanı sıra bu şehirde iyi proje yapan hocalarımız da var ki bu öğrencilerimiz için de önemli. Eskişehir’de bir kavram daha var. Eskişehir’de size en az sorulan sorulardan birisi ‘nerelisindir?’dir. Çünkü Eskişehir’de böyle bir ayrım yoktur” ifadelerini kullandı.
DEVAMI GELMELİ
Kentimizdeki üç üniversiteyi değerlendiren Prof. Dr. Mandal, şunları söyledi: “Bu üç güzide üniversitemizi değerlendirmek gerekirse, sağlık bilimleri, sosyal bilimleri, fen ve mühendislik bilimleri gibi ihtisaslaşan bir yapı var. Bunların hepsi bir arada da olabilir. Eskişehir’de ihtisaslaşma güçlü ancak ortak iş yapabilme de çok önemli. Bu oluşturulan platformun, girişimin devamı gelmeli. Ancak zor problemlerin çözümü böyle mümkün. Üç üniversitemizin kendilerince güçlü oldukları kulvarlar var. Ancak birlikte olduklarında, ortak platformlarda iş birliği ile kendilerini geliştirebilirler. Tercih için bir araya gelebilen üniversiteler ortak çalışmalar için de bir arada olabilmeli. Eskişehir’e geldiğimde bunu izliyor olacağım. Araştırma alt yapısı olarak üç devlet üniversitemiz yetkinliğe sahip ve hoca kalitesi Türkiye ortalamasının üzerinde. Üç üniversitemiz birlikte çalışabilir. Bu başarılabilir.”
PLANIN ÖNÜNDEYİZ
Prof. Dr. Mandal COVID 19 ile ilgili aşı ve ilaç çalışmaları ile ilgili yöneltilen soruya da “TÜBİTAK çatısı altında COVID 19 çalışma grubu oluşturuldu. Mart ayındaki zor koşullarda 49 kurum bir araya geldi ve 18 proje başlatıldı. Bunların 10 tanesi tedavi amaçlı ilaç projeleri ve 8 adedi de aşı çalışması. Türkiye’de ilaç için önemli bir aşama aşıldı: sentezlenme gerçekleştirildi. Yılsonuna kadar klinik çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Planladığımız sürenin önündeyiz” diye cevap verdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi