Eskişehir’de gözler o tarihte! Lokantacılar umutla hazırlıklarına başladı

Videoyu Aç Eskişehir’de gözler o tarihte! Lokantacılar umutla hazırlıklarına başladı
A
a

Covid-19 sebebiyle bir süredir paket servis ve gel-al hizmeti veren lokanta ve kafe sahipleri, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını kaydetti. 1 Mart’ta açılmazlarsa dükkânın anahtarını Vali’ye vereceğini söyleyen lokanta esnafı, kirasını ödeyemediğini, evini satılığa çıkardığını kaydetti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
KIZIM EĞİTİMİNİ YARIDA BIRAKTI
Covid-19 sebebiyle bir süredir dükkânları kapalı olan ve paket servisiyle hizmet veren esnaf Ahmet Temel, para kazanamdıkları için eleman alamadıklarını, bu sebeple de kızının eğitimine ara verdiğini ve dükkânda kendisine yardım ettiğini söyledi.

Covid-19 sebebiyle bir süredir paket servis ve gel-al hizmeti veren lokanta ve kafe sahipleri, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını kaydetti. 1 Mart’ta dükkânlarını açmak istediklerini belirten lokanta ve kafe esnafı, açılma umuduyla dükkânlarında hazırlıklarına başladı. 1 Mart’ta açılmazlarsa dükkânın anahtarını Vali’ye vereceğini söyleyen lokanta esnafı, kirasını ödeyemediklerini evini, arabasını satılığa çıkardığını da ifade etti.


BİR AN ÖNCE AÇILSIN

Çok zor günler geçirdiklerini söyleyen esnaf Ferdi Yapıcı, “1 Mart’ta açılmasını gerçekten çok istiyoruz. Esnaf olarak çok zor günler geçirdik bu şekilde. Gerçekten garson arkadaşlarımız, iş yeri sahiplerimiz çok sıkıntı yaşadı. Dört aydır dükkânımız kapalı. İnşallah bütün esnaflar için iyi bir açılış olur. Hazırlanıyoruz. Herkes açılacak diye bekliyor. Bir an önce açılmasını bekliyoruz” dedi.

KREDİ KARTLARI DOLDU

Ekonomik ve psikolojik olarak etkilendiklerini anlatan Mehmet Cesur, “Aylardır hatta korona başladı başlayalı en çok etkilenen lokanta sektörü. İnşallah 1 Mart’ta açılacak. Çok ümitliyiz, sevinçliyiz bu konuda. Yetkilere bu kararı aldıkları için teşekkür ederiz. İnşallah açılır da biz de bir nefes alırız. Aksi takdirde ekonomik olarak hatta psikolojik olarak çok daha fazla etkileneceğiz. Kira, elektrik, su hep borçlanarak ödedik. Kredi kartları doldu. Aldığımız kredileri ödeyemiyoruz. Dükkânlarımızın HES koduyla açılmasını istiyoruz” diye konuştu.


ANAHTARI VALİ’YE VERECEĞİM

1 Mart’ta açılmazsa dükanın anahtarını Vali’ye vereceğini söyleyen Murat Erken, “1 Mart’ta açılmasını istiyoruz dükkânlarımızın. Eğer açılmazsa dükkânın kilidini Vali Bey’in önüne vereceğim. Elemanların sigortalarını yatıramıyoruz, kirayı, elektriği ödeyemiyoruz. Çok mağduruz. 1 Mart’ta açılmazsa dükkânın anahtarını vereceğim. Buraya kadar geldi artık. Süreç çok kötü geçti. Elemanların paralarını zor veriyorum. Ayakta durmaya çalışıyorum ama çok zor. Arabamızı, evimizi satılığa çıkardık. Biz de HES Kodu ile dükkânlarımızı açalım” şeklinde konuştu.


KIZIM EĞİTİMİNE ARA VERDİ

Para kazanamadıkları için eleman alamadıklarını, kızının eğitimine ara verip kendisine dükkânda yardım ettiğini söyleyen Ahmet Temel, “Süreç çok zor geçiyor. Kazanamıyoruz. Ne gelen var ne giden. En azından HES Koduyla girilse bazı yerlere. AVM’ler açık. Fakat lokantalar kapalı. Pakert servis bizi kurtarmadı. Elektriği karşılayamıyoruz. Ayın 19’unda elektrik ödeyecektim. 20’sinde ihbarname geldi hafta sonu. Eskişehir öğrenci yeri. Öğrenciler gelmediği sürece ekonomi düzelmez Eskişehir’de. Bu virüsü biz yaymıyoruz. Anahtarı vereceğim artık. Kızım benim üniversitede okuyor. Eşim, ben kızım çalışıyoruz burada. Kızım bana katkı sunmak için üniversite eğitimini yarıda bıraktı. Paketi, servisi hepsini kendimiz yapıyoruz. Bu süreçte eleman alamıyoruz çünkü. Kızım eğitimine ara verdi sırf bize yardımcı olabilmek için” ifadelerini kullandı.
BURASI EKMEK TEKNEMİZ
Ahmet Temel’in kızı Çağla Temel ise, “Ben online eğitime katılamıyorum. Çünkü dükkanda bulunmak zorundayım. Tezgâha birini alamıyoruz. Derse girsem iş aksayacak. Burası ekmek teknemiz olduğu için ben de erteliyorum. Alışveriş merkezleri açık ama bizim dükkânlarımız kapalı. Bu şekilde nereye kadar gidecek bilmiyorum” dedi.

BİZDEN Mİ HASTALIK BULAŞIYOR?

“Bizden mi hastalık bulaşıyor? Sesimizi duysunlar” diyen Nurgül Aydoğdu, “Çok zor ve yıpratıcı. Paket de olsa işlerimiz olmuyor. 1 Mart’ta açılmayı bekliyoruz. İnşallah cumhurbaşkanımız açar biz de rahat ederiz. Bahar Bey çok uğraşıyor. Çok zorlu bir sürecin içindeyiz. Bütün esnaf olarak herkes sıkıntıda. Artık bıçak kemiğe dayandı. Dayanacak gücümüz kalmadı. Bize geldi mi kapalı ama AVM’ler açık. Bizden mi hastalık bulaşıyor? Sesimizi duysunlar” diye konuştu.


ESNAF HAZIRLIKLARINA BAŞLADI

Esnafın hazırlıklara başladığını söyleyen Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen ise, “Tekrar personelini geri çağırdı. Hazırlıklarını yaptı. Biz artık bir an evvel açılmak istiyoruz. Çok yorulduk. Bu işin günah keçisi olmaktan artık çıkmak istiyoruz. Çünkü virüsün kaynağı biz değiliz. Aylardır zaten kapalıyız. Virüsün kaynağı eğer biz isek bu virüs neden düşmüyor? Vaka sayısı neden düşmüyor? Lokantalar kapalı. Düşmediğine göre bizle ilgili değil” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon
KAMURAN 24 Şubat 2021 08:30

Ey başkan açalım ama şu hamamyoluna bi uğrada vaziyeti gör...pandemi çoğalırsa sorumluluğu üzerie alıp zararı karşılayacakmısın..

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi