Eskişehir’de işçiler grevde!

Videoyu Aç Eskişehir’de işçiler grevde!
A
a

Atışkan Yapı'nın Eskişehir'de bulunan fabrikasında, Kristal-İş ile yapılan TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler greve çıktı. Fabrika önünde konuşan Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, işçilerin haklarını alana dek mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Atışkan Yapı ve Endüstriyel Alçı Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.'nin Eskişehir’de fabrikasında çalışan yaklaşık 170 işçi, Türk İş’e bağlı Kristal İş sendikasında örgütlendi. Aylardır toplu iş sözleşmesinin sonuçlanmasını bekleyen işçiler, TİS sürecinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıktı. Sabah erken saatlerde fabrika önünde toplanan işçilere, Türk İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardan işçiler ve sendika yöneticileri de desteğe geldi. Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Kristal İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı, fabrika binası içine girerek, işçilerle görüştü. İşçilerden aldıkları destekle sloganlar atarak fabrika binası önüne çıkan sendikacılar ve işçiler, “Dünya yerinde oynar, işçiler birlik olsa” sloganını attı.
KAZANCI ADİL BÖLÜŞMELİYİZ
Fabrika önünde açıklama yapan ve işçilerin asgari ücret seviyesinde maaşlarla ve iş güvenliğinden uzak bir şekilde çalıştığını belirten Çetintaş, “1 Şubat 2022 günü yetki belgesi elimize ulaştı. Akabinde işverene yapılan yasal çağrı sonrasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlatıldı. Sendikamızın geçen bu süre zarfı içerisinde sergilemiş olduğu tüm iyi niyetli yaklaşımlar karşısında, görüşmelerde idari maddeler konusunda makul bir noktada uzlaşı sağlanabildi. Ancak sıra ücretlere gelince, ortalama asgari ücret seviyesindeki ücretlere mahkûm edilmiş olan, ağırlıklı olarak 7-15 yıllık sürelerde kıdeme sahip olan üyelerimizin önüne önce şirketin yeterince kârlı olmadığı sonrasında da patlak veren ekonomik kriz çıkarıldı. Yaptığımız bütün görüşmelerde idari hakların dışında maddi taleplerin neredeyse tamamına yakınını çeşitli gerekçelerle reddedildi. Bizler Atışkan Yapı'nın işçilerin ürettiği kaliteli ürünler sayesinde nice ihracatlar yaptığını, Türkiye iç piyasasındaki yapı sektöründe iyi bir marka imajı yakaladığını biliyoruz. Marka imajı daha hakkaniyetli davranarak, kazancı daha adil bölüşerek yaratılmaz mı?” diye konuştu.
BİZİM TEKLİFİMİZDEN ÇOK UZAK
İşverenin teklifinin kendi tekliflerinden çok uzak olduğuna dikkat çeken Erdal Akyazı, “Yetki sürecini aldık ama. 6 aydır sözleşme süreci devam ediyor. 4-5 oturum sonrasında işveren teklif verdi ama bizim verdiğimiz tekliflerle arasında çok fark var. Bizim için önemli olan çalışma arkadaşlarımızın talepleri ve refahı. İşverenle anlaşamadık ve greve çıktık. Grev bizim için bir araçtır, amaç değil. Anlaşma sağlanırsa, bizi çağırır görüşme yapılırsa işimizin başına geçeriz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, işçiler, fabrika önüne “Bu iş yerinde grev var” pankartını astı. MELTEM KARAKAŞ
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi