Eskişehir'de nevruz coşkusu

Videoyu Aç Eskişehir'de nevruz coşkusu
A
a

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen nevruz etkinliğinde konuşan Vali Erol Ayyıldız, “Nevruz, millet olarak bir arada huzur içinde yaşama arzusunun kuvvetlendiği, karşılıklı sevgi, dayanışma ve hoşgörünün yaşandığı ortak bir kültür mirasımızdır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Valiliği, Türk Dünyası Vakfı ile Anadolu Üniversitesi tarafından Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinde nevruz etkinliği düzenlendi. Vali Erol Ayyıldız, törende yaptığı konuşmada, nesilden nesile yaşatılan önemli kültür değerlerinden Nevruz Bayramı'nın içerdiği güçlü anlamlarıyla yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa ve kardeşliğe verilen önemin en güzel sembollerinden olduğunu söyledi.
ZENGİNLİĞİMİZ
Nevruzun, Türkistan'dan Balkanlar'a geniş bir coğrafyada doğanın uyanışıyla kutlandığını hatırlatan Ayyıldız, şu ifadeleri kullandı: “Nevruz, zengin kültürün değerlerini ve çeşitliliğini yansıtan, kardeş Türk cumhuriyetleriyle aramızdaki milli ve kültürel bağlarımızı pekiştiren, geçmişten günümüze  büyük bir coşkuylakutladığımız ve geleceğe taşıma azminde olduğumuz önemli zenginliklerimizdendir. Türk dünyasında ve ülkemizde yüzyıllardan beri bayram olarak kutlanan nevruz, millet olarak bir arada huzur içinde yaşama arzusunun kuvvetlendiği, karşılıklı sevgi, dayanışma ve hoşgörünün yaşandığı ortak bir kültür mirasımızdır. Tarihimizin derinliklerinden günümüze kültür ırmağından akıp gelen, yeniden doğuşu simgeleyen nevruz kültürü bizden sonraki nesillerle de akıp gidecektir.”
HEYECAN VE GURURLA
AK Parti Milletvekili Nabi Avcı ise Türk Dünyası Kültür Başkentliği de yapan şehirde, nevruzu farklı bir coşkuyla kutladıklarını dile getirdi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal da bu etkinliğin önemine işaret ederek, “Anadolu Üniversitesi, Türk dünyası ve tüm kardeş coğrafyaların üniversitesi olmak gibi bir misyona sahip. Bugün üniversitemizin misyonuna uygun olarak soydaşlarımız, öz kardeşlerimiz ile gönül coğrafyamız ve kültür coğrafyamızı bir araya getirmenin, birlikte Nevruz Bayramı'nı kutlamanın ve kardeşlerimizle buluşmanın sevincini, heyecanını ve gururunu yaşıyoruz” dedi.
ATEŞTEN ATLADILAR
Programın sonunda Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay ile beraberindekiler nevruz ateşi yakarak üzerinden atladı, demir dövdü. 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir