Eskişehir’de okulların yüzde 60’ında vaka var!

Videoyu Aç Eskişehir’de okulların yüzde 60’ında vaka var!
A
a

Yüz yüze eğitimin riske atılmaması gerektiğini söyleyen Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “Eskişehir’de bir ay zarfında okulların yüzde 60’a yakınında pozitif vakalar görüldü. Sınıf karantinaları beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti.Gördüğümüz manzara pek iç açıcı değil” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, okullardaki bir aylık Covid-19 raporunu paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarla iş yerlerindeki gerçekliklerin uyuşmadığına dikkat çeken Alkan, yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için önlemlerin artırılması gerektiğini ifade etti. Eskişehir’deki okulların yüzde 60’ında pozitif vaka olduğunu belirten Alkan, Milli Eğitim Bakanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü süreci şeffaf yürütmeye davet etti.
DERS SÜRELERİ AZALTILMALI
Pansiyonlu okullarda yaşanan sorunlara değinen Alkan, “Biz Eğitim Sen olarak sorunlarının hala ortada olduğunu görüyoruz. Ama en önemli taleplerimizden biri olan okul öncesi eğitimde 40 dakika, lise, ilkokul ve ortaokullardaki 30 dakika ders süresi ile öğlen arasındaki sürenin kısaltılıp öğrencilerin daha az okulda kalmasını sağlayacak süreçlerin işletilmesi konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu. Konuyla ilgili Valiyle de görüştüklerini söyleyen Alkan, Vali’nin sürece ilgisiz kalmadığını belirterek teşekkür etti.
İDARECİLER PAS PAS ÇEKİYOR
Bazı okullarda idarecilerin paspas çektiğini, öğretmenlerin toz aldığını ifade eden Alkan, yardımcı hizmetli sorununa da dikkat çekti. Alkan, “En temel sorunlarımız olan yardımcı hizmetli sorunu, taşımalı sistemdeki sorun, aynı zamanda çocukların taşımalı sistemdeki öğle arası yemek meselesi hala çözülmüş durumda değildir. Biz Eğitim Sen olarak başından itibaren şu çağrıyı yaptık: Dedik ki, önlemler alınsın, okullar açık kalsın. Bu ısrarımızı devam ettireceğiz fakat şunu görüyoruz ki, 19 aydan beri ülkemizde ve Eskişehir’de gerçek anlamda Covid-19 ile ilgili mücadele anlamında önlemler alınmadığı yönündedir. Yetkilileri bu konuda bir kez daha uyarıyoruz. Böyle giderse okullar kapanacak. Biz en son okulların kapanmasını isteyen sendikayız. Dolayısıyla önlemleri almaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
İL MİLLİ EĞİTİM’E SORULAR
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yanıtlaması için soru soran Alkan, “Okullar açıldığından beri kaç çocuğun testi pozitif çıktı? Okullar açıldığından beri kaç eğitim emekçisi pozitif çıktı? Kaç sınıf karantinaya alındı? Pansiyonlu okullarda önlemler yeteri düzeye çıkarıldı mı?” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi