Eskişehir’de pazarcılar,arife günü de tezgah açmak istiyor

Videoyu Aç Eskişehir’de pazarcılar,arife günü de tezgah açmak istiyor
A
a

Bir hafta boyunca pazarlar açılmadığı için sebze, meyvenin üreticinin elinde kaldığını ve binlerce ton malın çöpe gittiğini söyleyen Eskişehir Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek, “Biz pazarcı esnafı olarak bayram öncesi arife gününde tezgâhımızı açmak istiyoruz. Bir gün yetmiyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek, cumartesi günü açılan pazarlarda yaşanan fiyat dalgalanması hakkında açıklama yaptı. Fiyat artışının Pazar esnafından değil Antalya, Mersin, Adana gibi üreticilerin olduğu bölgelerden kaynaklı olduğuna dikkat çeken Çiçek, “Fiyatlar konusunda da 81 vilayetten tüm esnafımız Antalya, Mersin’e gidince fiyatlar üretici bölgesinde biraz yükseldi” diye konuştu. Arife günü de pazarların açılmasını isteyen Çiçek, “Türkiye genelinde Antalya’da, Mersin’de bir haftadır hallerimiz kapalıydı. Daha doğrusu açıktı ama arz talep meselesinden dolayı fiyatlar düşüktü. Biz çarşamba günü bakanlığımızla görüştüğümüzde cumartesi günü pazarların açılabileceğini söyledi. Bizler de bunu duyurduk. Fiyatlar konusunda da 81 vilayetten tüm esnafımız Antalya, Mersin’e gidince fiyatlar üretici bölgesinde biraz yükseldi. Bizim pazarlarımızda değil. Cumartesi günü de inadına marketler fiyatları düşürdüler. Burada haksız rekabet oluyor. Biz pazarcı esnafı olarak bayram öncesi arife gününde tezgâhımızı açmak istiyoruz. Bir gün yetmiyor. Vatandaşa da pazarcıya da yetmiyor. Cumartesi günü vatandaş rahatça alışverişini yaptı pazarda” şeklinde konuştu.


Üretici Malı Çöpe Döktü

Üreticinin binlerce ton malı çöpe dökmek zorunda kaldığını hatırlatan Çiçek, “Fiyat konusunda Adana, Mersin, Antalya tarafında fiyatlar yerinde yükseldi. Çünkü 81 vilayet o gün akın etti oraya. Mal bulamayınca fiyatlar yükseldi. Marketlere gidin domates 12 lira, salatalık 10 lira. Biz haksız rekabet son bulsun istiyoruz. Kapanma olacaksa tamamen olmalı. Bu kapanmalar hoş kapanmalar değil. Her taraf kapansın. Herkes dışarda. Kapalı alan marketler açık ama açık alandaki pazarlar kapalı. Tuhafiyeci esnafımız çok sıkıntı yaşıyorlar. Onlar bu kapanmadan zarar gördü. Biz arife günü yani Çarşamba günü pazarlarımız açılsın istiyoruz. Bu ay meyvenin, sebzenin bol olduğu dönem. Üretici bu malı ne yapsın? Sonra böyle fiyat dalgalanması oluyor. Binlerce ton mal çöpe döküldü. Bu üreticiye yazık değil mi?” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi