Eskişehir’de sert yağmurlar araka verimini düşürdü

Videoyu Aç  Eskişehir’de sert yağmurlar araka verimini düşürdü
A
a

Eskişehir’de geçen haftalardaki yoğun yağış, 'Araka' denilen iri taneli bezelyenin verimini düşürünce üretici tezgâhını en az iki hafta erken kapatacak.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Haziran ayının yoğun sağanak yağışlı geçtiği Eskişehir’de, üreticiler sel sularından önemli ölçüde etkilendi. Bezelyenin daha iri tanelisi olarak bilinen ve sadece taneleri tüketilen araka ise yağmurdan olumsuz etkilenen ürünler arasında yer alıyor. Kilosu 5 TL’den satılan ve kış ayları için hazırlanan yiyeceklerden olan araka, normal şartlarda pazar tezgâhlarında iki hafta daha yer alacakken, bu sene yağmurların verimi düşürmesinden dolayı daha erken bitecek.
Eskişehir’de çiftçilik yapan Mehmet Yıldırım, yoğun yağışların araka hasadını olumsuz etkilediğini anlattı. Arakaların yağmurdan dolayı yere yattığını, bu durumun da alt kısımlarda kalan ürünleri çürüttüğünü belirten üretici Yıldırım, “Haziran ayında yağan sert yağmur, çiftçileri çok etkiledi. Ben Eskişehir’de araka üreticisiyim. Arakalar bu sene sert yağmurdan dolayı yere yattı ve alt kısımlardaki ürünler suyun içerisinde kaldığı için çürüdü. Su hiç gitmedi, birkaç gün ürünler suyun içinde kaldı. Yere eğilen arakaların üst taraflarında sağlam kalan ürünleri toplamak durumunda kaldık, bu durumda da üründe üçte bir oranda verim düştü. Normalde iki hafta daha satışta olacakken bu hafta son arakaları satıyoruz” ifadelerini kullandı.
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi