Eskişehir'de vatandaş tepkili: Sadece HES Kodu yetmez!

Videoyu Aç Eskişehir'de vatandaş tepkili: Sadece HES Kodu yetmez!
A
a

Eskişehirliler, başkasının HES Kodu ile AVM’lere girişi engellemek adına kimlik kontrolünün de yapılması gerektiğini belirtti

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir ve Türkiye genelinde Covid-19 pozitif olan kişilerin toplu ve kapalı alanlara girmesini engellemek adına başlatılan HES Kodu uygulamasının güvenilir olduğunu söyleyen Eskişehirliler, başkasının HES Kodu ile AVM’lere girişi engellemek adına kimlik kontrolünün de yapılması gerektiğini belirtti.
Covid-19 pozitif olan kişilerin toplu ve kapalı alanlara girmesini engellemek adına Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan HES Kodu, uzun bir süredir kullanımda. Başta AVM’ler olmak üzere belediyeler, resmi kurumlar, kuaförler gibi kapalı alanlara girerken HES Kodu sorgulaması yapılıyor. Fakat son günlerde pozitif olan kişilerin, başkalarının HES Kodu ile alışveriş merkezlerine girdiği söylentileri yayılmaya başladı. Eskişehirli vatandaşlar ise, HES Kodu’nun güvenilir bir uygulama olduğunu fakat HES Kodu ile birlikte kimlik kontrolünün de yapılması gerektiğini ifade etti.

Arif Keskin
“HES Kodu’nun virüsü engellediğini düşünmüyorum. Çünkü o HES Kodu aylar önce verilmiş bir kod. Başkalarının HES Koduyla AVM’lere giren var diye söylentiler de var. Normalde bu HES Kodu’nun O kişinin üç gün önce bir yerde virüsle temas edip etmediğini göstermiyor. İşe yaramıyor bence.”


Görkem Kılıç

“Virüsün yayılmasını engeller mi bilemiyorum. Ama ysakları çok çabuk kaldırdılar. Virüs iyice çoğaldı.  AVM’lerde bakıyorlar HES Kodu’na ama bilmiyorum. İşe yarıyor da olabilir. Başkasının HES Kodu ile AVM’ye girmek zor. Sistemden bakıyrolar çünkü. Kişinin kimliği gözüküyor.”

Kemal Lagavsız
“Bence işe yarıyor. Kontol mekanizması HES Kodu. Çok iyi. Olumlu düşünüyorum.  Başkalarının HES Kodu’yal AVM’lee girenleri HES Kodu’nu bulan şahıs, kurum bu gibi suistimalleri önleyecek teknik çözümler bulması gerekir. HES Kodu bence gayet iyi bir uygulama. Önemli ve doğru uygulama.”

Selahattin Öter
“İşe yarar bence HES Kodu. Ben hastayım kimle temas ettim. Alışveriş merkezine girdim orada güvenlikler hemen anlar HES Kodu’ndan. Sahtekârlığın olmadığı alan mı var? Hes kodu’nda var, banka kredi kartlarımızda var. HES Kodu’yla ilgili de sahtekârlık yapan vardır ama devlet önüne geçmelidir.”

Yılmaz Seçkin
“Yeri geldi mi faydalı bir şey. Yoksa yapılmazdı. HES Kodu faydalı bence. Başkasının HES Kodu’nu kullanmaya çalışanların önüne geçilmesi gerekir. Nüfus kâğıtlarına bakılabilir kontrol etmek için. HES Kodu ile birlikte kimlik kontrolü olmalı.”
MELTEM KARAKAŞ KAYA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi