Eskişehir’de vatandaşlar yapılan ekmek zammına tepkili

Videoyu Aç Eskişehir’de vatandaşlar yapılan ekmek zammına tepkili
A
a

Kentte 200 gramlık ekmek 4 TL oldu. Eskişehir Fırıncılar Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, yapılan zamma mecbur kaldıklarını belirterek, “Ekmek fiyatının artmasının sorumlusu fırıncı mı yoksa her gün fiyat yükselten serbest piyasa mı?” diye sordu. Vatandaş ise, “Milletimizin yediği zaten bir ekmek var. Ona da göz diktiler” ifadeleriyle zamma tepki gösterdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Meclisi’nde alınan karar ile birlikte kentte 200 gram ekmeğin fiyatı 4 TL, 250 gram ekmeğin fiyatı da 5 TL olarak zamlandı. Yeni fiyatların 13 Temmuz 2022 tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi. Eskişehir Fırıncılar Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, fırıncı esnafının hammaddesine gelen yüksek zamlar nedeniyle ekmek zammına mecbur kaldıklarını söyledi. Mülazımoğlu, “TMO unu 325 TL oldu. Motorin 30,04 TL, doğalgaz 14,009 TL, elektrik 278,099 TL, 1 kilogram poşet 38 TL, 1 kilogram kağıt 15 TL oldu. Şartlar bu iken halkımıza soruyorum; ekmek fiyatının artmasının sorumlusu fırıncı mı yoksa her gün fiyat yükselten serbest piyasa mı?” diye konuştu.
Ekmek zammını değerlendiren vatandaşlar ise yeni fiyatı çok yüksek bulduklarını söyledi. Bütçelerini zorladıklarını kaydeden Eskişehirliler “Milletimizin yediği zaten bir ekmek var” diyerek sitem etti.
ÜLKEDE DEĞİŞİM ŞART
Hakkı Kıymaz:“Hayat pahalı. Yarın 5 de olacak, 6 da olacak. Ben 2 bin 600 lira maaş alıyorum. Siz düşünün. Zam son 6 aydır geliyor, maaşlar yerinde kalıyor. Gıda veya başka şeyler hepsine yüzde 200, 300 zam geldi. Perişan. Milletimizin yediği zaten bir ekmek var. Ona da göz diktiler. Değişim şart.”
İNSANLAR ACINDAN ÖLECEK
Songül Tülin Yıldız:“Yemeyeceğiz, o kadar. Fiyatı 2 buçuk TL normal aslında ama onlar da haklı. Her şeye zam, zam, zam… İnsanlar ya acından ölecek ya da… Bütçemiz çok zorlanıyor. Okuyan çocuk var, eşim emekli. Hakkımızda hayırlısı olsun diyorum.”
BUNLARI DA BULAMAYACAĞIZ
Tali Özkaya:“Ekmeğe zam gelmiş hiçbir şey değil. Ekmeği dışarı atmaya çok meraklılar. Bakkaldan almış atıyor. Ben fiyatı normal karşılıyorum. Bütçeyi kalabalık ailelerde zorlayacak bir şey. Ama sokaklar ekmek dolu. Bunları atmayalım, bunları da bulamayacağız.”
ZAMLAR NORMALİN ÜSTÜNDE
Nalan Becergen:“Yanlış olduğunu düşünüyorum. Alabiliyoruz ama aşırı zamlar. Normalin üstünde. Sadece ekmek değil her şey. Bir gidiyorsun bu fiyat, diğer gün… Biraz da çıkarcılık olduğunu düşünüyorum. Hadi 3 TL’ye alıştık, bu un pahalılığında normal. Ama 4 de çok fazla.”
3 GÜN ARAYLA FİYAT DEĞİŞİYOR
Selma Duruer:“Çok fazla. Bir de aldığımız şeyi hiçbir zaman aynı oranda almıyoruz. Biz sadece ekmek almıyoruz ki… Gıda da alıyoruz, çocuklara da bakıyoruz, eve de bakıyoruz. Hiçbir aldığımın ben 3 gün arayla değişmediğini görmedim. Ben bir tavuk alıyorum; bugün 70 TL, yarın 80 TL, öbür gün 90 TL. Benim zammım yetmiyor ki. Bana yüzde 40 geliyorsa, gelen zam yüzde 300 oluyor. Ne anlamı var ki?”
 
1000
icon
Fatih 30 Haziran 2022 11:33

Ev kiralar %25 ile sınırlandırıldı.Ekmak ve petrol fiatları da % 25 ile sınırlandırılsın.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi