Eskişehir’de yaşam mücadelesi!

Videoyu Aç Eskişehir’de yaşam mücadelesi!
A
a

Mevsimlik tarım isçileri şehrimizde çalışmaya başladı. Sakintepe Mahallesinde kurdukları çadırdan hayatlarda, zor şartlar altında yasayan isçiler insanca bir yasşm için yetkililerden yardım bekliyor. Ülkenin pek çok şehrine olduğu gibi Eskişehir’e de gelen mevsimlik tarım isçileri çalışmaya başladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sakintepe’de yasayan yaklaşık 250 vatandaş, zor şartlar altında yasam mücadelesi veriyor. Tuvalet ve banyosu olmayan isçiler, yemeklerini de odun ateşi üzerinde yapıyor. Bebeğinden yaslısına ilkel şartlarda hayatlarını idame ettiren isçiler, yasam koşullarının değişmesini istiyor. Yetkililere çağrıda bulunan vatandaşlar, “İnsanca yasamak istiyoruz” diyor.
 
SURİYELİLERE VAR BİZE YOK
 İsçilerden 44 yaşındaki Abdulhamit Kurt, Şanlıurfa’dan geldiklerini söyledi. 6 kişilik bir ailesi olduğunu belirten Kurt, “Yevmiye kurtarmıyor. Zaten biz 150 lira yevmiye alıyoruz. Çarsıya, pazara gittiğinizde bir çuval şeker yani 50 kilogram seker bin lira olmuş. Yetmiyor yani. Hayat pahalı. Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. Dün bir yağmur yağdı 2-3 çadır düştü. Normalde biz konteyner, tuvalet, banyo, hamamda yasayacakken çadırda yasıyoruz”  dedi. Özel bir alanları olmasını isteyen Kurt, “Suriye’de 1 milyon ev yapıldı. Biz vatandaş olarak böyle bir imkanı bulamıyoruz. Suriye’de 1 milyon evi biz haberlerde görüyoruz. Vatandaş olarak maalesef bu hizmeti alamıyoruz. Burada tuvalet banyo yok. Burada hemen hemen 200- 250 kişi var. Hepsi çadırda zor şartlarda kalıyorlar. 11’inci aya kadar buradayız. 5’înci ayda geliyoruz 11’inci aya kadar buradayız. Yazın çalışıyoruz kısın boğazda kesiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
YEVMİYELER ARTTI AMA HAYAT PAHALI

İsçilerden Hatice Aslan ise, “İse gidiyoruz. 10 kişiyiz. Yağmur oluyor, bak çadır nasıl… Böyle yasıyoruz iste. Yemeği ateşte odunla yapıyoruz. Bu yıl yevmiyeler az arttı ama her şey daha pahalı oldu. Yaptığımız ise değmiyor, yetmiyor yevmiye” şeklinde konuştu. 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir