Eskişehir’e çok yakıştı

Videoyu Aç Eskişehir’e çok yakıştı
A
a

Modern Fuarcılık tarafından düzenlenen Rail Industry Raylı Sistemler Endüstrisi, Altyapı ve Teknolojileri Zirve ve Fuarı, ETO TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
10-12 Mayıs tarihleri arasında açık olacak olan fuarın açılış törenine Modern Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Moris Revah, AK Parti Milletvekilleri Nabi Avı ve Emine Nur Günay, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, MHP İl Başkanı İsmail Candemir ve birçok kişi katıldı.
100 YERLİ VE YABANCI FİRMA
Uluslararası demiryolu sektörünün kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Rail Industry Show, Demiryolu Endüstrisi Altyapı ve Teknolojileri Fuarı ve Zirvesi başladı. 15 ülkeden 100 yerli ve yabancı firmanın ve 5 binden fazla ziyaretçinin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan fuar, aynı zamanda yeni iş bağlantılarının kurulması, mevcut iş ilişkilerinin geliştirilmesi ve yeni anlaşmaların yapılması için de zemin oluşturacak.

ESKİŞEHİR BAĞLANTI NOKTASI

Raylı sistemleri çok önemsediklerini söyleyen Moris Revah, “Onuncu Yıl Marşı’na da yansıyan, ‘Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan’ dizesinin de ifade ettiği gibi demiryolları ülkemizin kaderinde, kurtuluşunda, modernleşmesinde, bugünlere gelmesinde lokomotif görevi ifa etmiş bir alandır.Bunun en önemli göstergelerinden birisi de bir demiryolu şehri olan, bir demiryolu endüstrisi olan Eskişehir’dir.Düşünün ki bir şehir doğu ile batıyı demiryoluyla birbirine bağlıyor.Kuzey ile güneyi, Anadolu ile İstanbul’u birbirine bağlıyor.Lokomotif üretiyor.Lokomotif fabrikasında, devrim otomobilleri üretiyor.Demiryolu fuarı kavramını ve uygulamasını Türkiye’ye getiren bir kardeşiniz olarak bu fuarı Eskişehir’de düzenlemekten gurur ve onur duyuyorum” dedi.

100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Raylı sistemler konusunda yatırım yapmayı düşünen girişimcileri Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ne davet eden Nadir Küpeli, “Bugün çok önemli bir gün. Raylı sistemler fuarının Eskişehir’de düzenlenmesi bizim için çok önemli. Eskişehir raylı sistemler konusunda ülkemizin en önde gelen illerinden birisi. Bizler kurumlar arası iş birliğinin önemine inanarak bu anlamda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Son 1 yılda Eskişehir’imize önemli yatırımlar kazandırmak için çalışıyoruz. Bölge müdürlüğü olarak yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırımla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde akıllı fabrika kurmak üzere çalışmalar yapan Erciyas holdingi de sanayi odamızla yaptığımız iş birliği neticesinde Eskişehir’imize hizmet ediyoruz” diye konuştu.

TÜRASAŞ’I CANLANDIRIN

TÜRASAŞ’ın canlandırılması gerektiğini söyleyen Kesikbaş, “Bu fuar Eskişehir için bir başlangıç. Şu an TÜRASAŞ bizim için çok kıymetli. Eskişehir’e değer katan bir farika. Bu fabrikayı çok daha ileri bir noktaya taşımamız gerekiyor. TÜRASAŞ’a Devlet Demir Yolları’na sahip çıkmamız gerekiyor. Burada çok ciddi potansiyel var. Buranın özerkleşmesi mi gerekiyor, özelleştirilmesi mi gerekiyor ya da kamu ortak yatırımlarıyla devam ettirilmesi mi gerekiyor bunu bilemiyorum ama devlet büyüklerimiz bunlarla ilgili Eskişehir’e el atsınlar. TÜRASAŞ’ı tekrardan Eskişehir için okul haline getirelim. URAYSİM projesine Eskişehir’in sahip çıkması gerekiyor. Bu, bilim projesidir. URAYSİM’e bu kenti gerçekten içselleştirmiş ve gelecek kurgusu planı yapan insanların sahip çıkması gerekiyor. URAYSİM son derece önemli. Eskişehir’de yine hızlı tren setlerinin de üretilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÇOK BÜYÜK EMEK VAR

“Bugün çok büyük mutluluk içindeyim” diyen Metin Güler, “Yurt içinden ve yurt dışından çok değerli firmalar var. Burada alıcıyla satıcıyı bir araya getiren, yeni teknolojileri ortaya çıkaran önemli bir fuar olduğunu düşünüyorum. Burada çok büyük emekler var. Katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

TÜLOMSAŞ ELİNDEN ALINDI

TÜLOMSAŞ’ın kapatılmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Büyükerşen, “1894 yılında kurulan cer atölyesi ne yazıkki çok üzülerek ifade ediyorum, bugün merkezi Ankara’da olan TÜRASAŞ’ın bir şubesi haline getirilen TÜLOMSAŞ’ın nüvesini oluşturmuştur. Eskişehir bugün havacılık kentidir, öğrenci kentidir. Eskişehir bugün demiryolu kentidir. Havaalanı vardır, 3 tane nitelikli üniversitesi vardır. Ama ne yazık ki TÜLOMSAŞ elinden alınmıştır. Bu üzüntü Eskişehir’in ortak üzüntüsüdür” diye konuştu.

URAYSİM’E SAHİP ÇIKALIM

URAYSİM projesine sahip çıkma çağrısı yapan Emine Nur Günay, “Bu fuarın Eskişehir için çok önemli. Eskişehir’imiz hem üretim hem ulaşım ağları açısından bir merkez. Bununla da kalmıyor insan kaynağı yan sanayi teknolojik gelişimler er-ge konusunda çok büyük bir üs. Hem ülke meselesi hem bölge meselesi bu. Yolcu taşımacılığında ve ticari taşımacılıkta henüz demiryolunun payı çok az. Ben bu konuda bölgede üs olacağımıza eminim. URAYSİM gibi projelere sahip çıkmamız gerekiyor. Bu fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ESKİEŞHİR’DE YERLİLİK SIFIR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay ihalesine TÜLOMSAŞ’ın da alınması çağrısını yapan Nabi Avcı, “Gerçekten bu fuar Eskişehir’e çok yakışmış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye raylı sistemler konusunda çok ciddi mesafe aldı. Son yıllarda özellikle son 10 yılda raylı sistemler alanında Türkiye, özellikle yerlilik oranları konusunda mesafe aldı. İstanbul’da yüzde 60’ı geçen yerlilik oranı, Bursa yüzde 60 oranında, Kayseri yüzde 50’nin üzerinde, Kocaeli yüzde 60. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kayseri, Samsun 146 adet yerlilik oranı yüzde 60’ın üzerine çıkan tramvaylarla hizmet yapıyor. Ben de bunu burada söylemek istemezdim ama Eskişehir’de yerlilik oranımız maalesef yüzde 0. Önümüzdeki ay başında 1 Haziran’da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 15 tramvay alımı için ihaleye çıkacak. Öncelikle hedefimiz herhalde TÜLOMSAŞ gibi alt yapısı olan ve 2016’da da ben bu işi yaparım demesine rağmen ihaleye giremeyen TÜLOMSAŞ’a da bir şans tanınırsa ihale sözleşmesi yalnızca yabancı firmaların katılabileceği şartlardan arındırılıp, TÜLOMSAŞ’ın da iştirak edebileceği bir düzenleme yapılırsa öyle zannediyorum ki Eskişehir’de de bu yerlilik oranları fazlasıyla yukarı çekebiliriz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 

 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir