Eskişehir’e ihanet sayılır!

Videoyu Aç Eskişehir’e ihanet sayılır!
A
a

Hasan Polatkan Havaalanı’na yurtdışından yapılan uçuşların Kütahya Zafer Havalimanı’na kaydırılması yönündeki girişimleri TBMM gündemine getiren CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Eskişehir’e ihanet ettiniz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Havayolu sirketlerine Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan baskıları ve Eskişehir’deki havalimanının kapatılacağı iddialarını TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis kürsüsünden su açıklamayı yaptı: “Zafer Havalimanı soygununun ayıbını Eskişehir’deki havalimanını kapatarak ya da islemez hale getirerek örtemezsiniz! Eskişehir’e, Eskişehirlilere, bizim ayrılmaz parçamız Emirdağlılara ve Eskişehir’imizi gezip görmek isteyen milyonlarca yurttaşımıza böyle bir ihaneti aklınızın ucundan dahi geçirmeyin.” Çakırözer, Eskişehir’e yaptıkları uçuşları Zafer Havaalanı’na kaydırmaları yönünde havayolu şirketlerine ve seyahat acentalarına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan baskıları da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu.

KAPATILMASINA İZİN VERMEYİZ!
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne konuşan CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, “Zafer Havaalanı’nın zararını, Hasan Polatkan Havaalanı’nı uçuşlara kaparak ödeyemezsiniz” dedi. Pandemi koşullarında bile Yaklaşık 100 bin yolcunun seyahat ettiği havalimanına uçus yapan havayolu şirketlerine ‘Uçuşlarını Eskişehir yerine Zafer Havalimanına kaydırmaları’ yönünde baskılar yapıldığını belirten Süllü, Eskişehirlilerin tepkisini Genel Kurulda dile getirdi. Süllü, “Zafer Hava Limanı’nın açığını kapatmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce, 1 Nisan 2022 itibariyle uçuşların Eskişehir’den yapılmayacağı Zafer Hava Limanı’nın kullanılacağı belirtilmiştir. Yolcu ve hava yolu firmalarının istemediği, bu girişime derhal dur denilmelidir. İç uçuşların başlatılması yönünde mücadele verilirken simdi de yurt dışı uçuşlara kapatılma tehlikesi ile karsı karsıya olan havaalanımıza sahip çıkacağız. Biz Eskişehirliler, havaalanımızın uçuşlara kapatılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

EKONOMİYE DARBE VURUR
EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Hasan Polatkan Havalimanı’nın nisan ayı sonlarına doğru uçuşlara kapatılacağı iddiasına yönelik olarak bir açıklama yaparak, “Bu karar, Eskişehir sanayinin 3 milyar dolara ulasan ihracatına ve gurbetçilerimize çile çektirmekten baska bir ise yaramayacaktır” dedi. “Tüm hava trafiğinin Zafer Havalimanı’na yönlendirilmesi çok yanlış bir karar olacaktır” diyen Başkan Küpeli, “Eskişehir Teknik Üniversitesi içinde bulunan Hasan Polatkan Havalimanı uluslararası uçuşlara açık faal durumda bir havalimanı ve özellikle son yıllarda Avrupa ülkelerine yaz-kış yapılan düzenli seferlerle ciddi bir yolcu potansiyeline ulaşmış durumda. Yıllardır iç hat uçuşlarını talep ettiğimiz havaalanımızın su anda çeşitli hava yolu firmalarıyla özellikle Belçika’ya çok sayıda uçuş yapılıyor. Bu uçuşlara yaz döneminde Almanya ve Fransa’da ekleniyor.
Gurbetçi vatandaşlarımız bu uçuşlar sayesinde günlerce araba sürmek veya başka havaalanlarını kullanmak yerine Eskişehir’e gelerek buradan hem Eskişehir’e hem de çevre il ve ilçelere kolaylıkla ulaşabilirken, simdi bu seferlerinde durdurulup tüm hava trafiğinin Zafer Havalimanı’na yönlendirilmesi çok yanlış bir karar olacaktır. Zafer Havalimanı’nın isletme maliyetlerini, bizim havaalanımızı kapatıp oraya yönlendirerek karşılamaya çalışmayı, her açıdan çok yanlış sonuçlar doğuracak bir karar olarak görüyoruz” diye konuştu
 
SAKALLI BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ
AK Parti MKYK Üyesi Burhan Sakallı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Biraz önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile görüştüm. Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapatılamayacağını, kapatılmaması gerektiğini kendilerine ilettim. Görüşmeye devam edeceğiz…” ifadelerine yer verdi.

SAHİP ÇIKMALIYIZ!
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Arslan, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) ve TÜYAP tarafından düzenlenen Eskişehir Mobilya Fuarı’nın açılısında Hasan Polatkan Havaalanı’na sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Hasan Polatkan Havaalanı’na sahip çıkılması çağrısında bulunan Büyükşehir Belediye Basşkan Vekili İbrahim Arslan, “Eskişehirliler olarak Eskişehir’in değerlerine, markalarına sahip çıkmamak, onlara gerekli önemi atfetmemek, onları koruyan ve geliştirerek geleceğe taşıyan bir yaklaşımla hareket etmemek geliyor diye düşünüyorum. Tıpkı birkaç gündür kentimizde tartışılmaya başlanan Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nda olduğu gibi. Havaalanımız Zafer Havaalanı tartışmalarına kurban edilmeye çalışılmakta. Bu yönüyle baktığımız zaman o da bizim bir değerimizdir ve ekonomiyle de doğrudan ilişkili bir tablodur. Hepimize tarihsel sorumluluk düşmektedir bunlara karsı durmak adına” dedi.
 
MAĞDURİYET YASATACAK!
Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGIAD) Eskişehir Başkanı Serkan Can Zengin, “Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılması durumunda her yıl Belçika, Almanya basta olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen vatandaşlarımız büyük bir mağduriyet yasayacaklardır.
 Bununla birlikte Eskişehir ve bölge ekonomisi de bu vatandaşlarımızın her yıl sağladığı ekonomik katkıyı kaybetme riskiyle karsı karsıya kalacaktır. Ekonomik açıdan bir havalimanı bulunması bir şehir için çok önemlidir. Havacılık sanayisinin merkezi durumundaki, sanayisiyle tüm dünyaya ihracat yapan, is insanlarının dünyaya açıldığı Eskişehir gibi bir kentin havalimanı bulunmaması kabul edilemez ve ekonomik açıdan ağır sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
ESKİŞEHİR İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP!
Eskişehir Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ulaş Entok ise şunları söyledi: “Eskişehir ekonomisi adına
da telafisi zor bir kayıp olacağı ortadadır. Bizler ESGIAD yönetici ve üyeleri olarak öznesi Eskişehir olan her mesele gibi bu gelişmelere de tepkisiz ve sessiz kalamayız. Yasadığımız şehrin somut ve kültürel kazanımlarını tehdit eden her konunun karşısında olmaya devam ediyoruz. Basta iktidar partisi temsilcilerimiz olmak üzere ilgili tüm makamların, Eskişehir’i yöneten tüm atanmış ve seçilmişlerimizin
bu konuda aynı paydada buluşmasını diliyor, şehrimizin sahipsiz olmadığını göstermek adına bu gündemin sonsuza dek rafa kaldırılmasını bekliyoruz.”

HASSASiYETLE TAKiP EDİYORUZ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “1 Mart tarihinde Sanayi, Ticaret Odası Başkanları ve Üniversite Rektörlerimizin bulunduğu toplantıda Genel Başkan Vekilimiz Binali Yıldırım’a Hasan Polatkan Havaalanının durumuna ilişkin Milletvekillerimiz Nabi Avcı ve Emine Nur Günay tarafından gerekli bilgilendirme ve şehrimizde ki hassasiyet bildirilmiştir. 16 Mart tarihinde de tekrardan gerek Binali
Yıldırım’a ve Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na Milletvekilimiz Nabi Avcı tarafından tekraren konu iletilmiştir. Bugün de hem Milletvekilimiz Nabi Avcı hem de MKYK Üyemiz Burhan Sakallı tarafından ısrarla iletilmiştir. Konu hassasiyetle tarafımızdan takip edilmektedir” dedi
 
 
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir