Eskişehir Endüstri Fuarı açıldı

Videoyu Aç Eskişehir Endüstri Fuarı açıldı
A
a

Eskişehir Endüstri Fuarı, Eskişehir Ticaret Odası TÜYAP Fuar Merkezi’nde açıldı. Açılışta konuşan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, “Endüstri Fuarı’nda savunma sanayi olarak çok geniş bir katılımda bulunmamızın sebebi de Eskişehir’in aynı zamanda savunma sanayindeki müstesna yeridir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ve TÜYAP işbirliğinde ve Savunma Sanayi Başkanlığı destekleriyle düzenlenen fuar, dört gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak. İmalat ve makine sanayi şirketlerinin ürünlerinin tanıtıldığı organizasyonda aynı zamanda STM Savunma Teknolojileri, ASELSAN, TAİ, TEİ, Roketsan, Havelsan ve Aspilsan Enerji de stant açarak yerli ve milli teknolojilere ilişkin yeni ürünlerini sergiliyor.

İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ

Açılış töreninde konuşan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir,  Eskişehir’in sanayi farkındalığı olan bir kent olduğuna dikkat çekerek, “Olgunlaşmış ve yetkin bir sanayi için Ar-Ge ve teknoloji altyapınız yoksa ileri bir savunma sanayinden bahsetmeniz mümkün değil. Bu ikisi birbirinden ayrılmaz bir parçadır. Savunma sanayinin söz konusu olduğu her yerde çok yakın temas ve işbirliği içerisindeyiz. Özellikle Endüstri Fuarı’nda savunma sanayi olarak çok geniş bir katılımda bulunmamızın sebebi de Eskişehir’in aynı zamanda savunma sanayindeki müstesna yeridir” diye konuştu.


YATIRIMCILARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, Eskişehir’in demiryolu, savunma sanayi, beyaz eşya, otomotiv, tuğla ve seramik sektörünün merkezi konumunda olduğunu belirterek, Eskişehir OSB’nin son yıllarda yatırımcıların dikkatini çeken bir bölge haline geldiğini ifade etti.

EN BÜYÜK İKİNCİ OSB

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir’in, 31.1 milyon metrekarelik alanı ile Türkiye’nin en büyük ikinci Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip olduğunu söyledi. Eskişehir OSB olarak, 2020 yılında hem tahsis hem de yatırımcı açısından bütün yılların rekorunu kırdıklarını ifade eden Küpeli, “Bölgemizde şu anda 679 adet katılımcı var.  Bunlardan 563 tanesi aktif bir şekilde faal. 45 bin 200 çalışanımız var. 1.750 milyar dolar da organize sanayi bölgesindeki firmalarımızın ihracatı bulunuyor.  Eskişehir sanayisinin yaklaşık yüzde 80’ini organize sanayi bölgemizde faaliyet gösteriyor.  2020 yılında bütün yılların rekorunu kırdık. Hem tahsis hem de yatırımcı bakımından” dedi.
 
GÜLER’DEN DESTEK ÇAĞRISI
Eskişehir’de sanayi altyapısının cumhuriyetten önce atıldığını belirten ETO Başkanı Metin Güler, Türkiye’de ilk lokomotifin, ilk otomobilin ve ilk damperli kamyonunun Eskişehir’de üretildiğini söyledi. Güler ayrıca, fuarın sürekliliğinin sağlanması için Savunma Sanayi Başkanlığından bundan sonraki yıllar için de destek istedi.  
 
205 FİRMA TEMSİLCİSİ KATILDI
 TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, Eskişehir’in ilk Ar-Ge, sanayi ve teknoloji fuarı olan Endüstri Fuarı’nın 22 ülkeden 205 firma temsilcisini ağırladığını dile getirerek,  dört gün sürecek fuar kapsamında katılımcı firmaların gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki firmalarla bir araya gelme imkanı bulacağını ifade etti. Fuar kapsamında 250’in üzerinde ikili iş görüşmesinin gerçekleşeceğini belirten Ersözlü, hem online hem de fiziksel olarak 15 bine yakın profesyoneli fuarda ağırlamayı hedeflediklerini kaydetti. Konuşmaların ardından, protokol üyeleri ve katılımcılar, fuarda stant açan firmaların stantlarını gezdi.  MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
 
 
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi