Eskişehir Fatih Fen Lisesi’nde Kutadgu Bilig ve Anadolu Erenleri Sempozyumu

Videoyu Aç Eskişehir Fatih Fen Lisesi’nde Kutadgu Bilig ve Anadolu Erenleri Sempozyumu
A
a

Şehrimizin başarılı okullarından Eskişehir Fatih Fen Lisesi’nde İslamiyete Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı örneklerinden Kutadgu Bilig ve UNESCO’nun 2021 yılını Anadolu Erenleri Yılı ilan etmesi dolayısıyla iki farklı oturum halinde sempozyum düzenlendi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Edebiyat Öğretmenleri Fazlı Yılmaz ve Özkan Acar tarafından hazırlanıp ZOOM üzerinden yapılıp sınıflarda takip edilen oturumların  ilkinde 10. Sınıf öğrencilerinden Aybüke Çelik,Ahmet Emin Tezgel, Ahsen Tuna,Betül Durna, Esra Uğur, tarafından hazırlanan bildirilerde kültürümüzün önemli eserlerinden Kutadgu Bilig’de kişi, devlet adamları, adalet kavramı başta olmak üzere çeşitli başlıklardaki  tespitler üzerinde duruldu.

Bir sonraki oturum ise  UNESCO’nun 2021  yılını Anadolu Erenleri YILI ilan etmesi münasebetiyle gerçekleştirildi. Yine ZOOM üzerinden gerçekleşen bu  oturumda İlkcan Başar Mutlu    , Nurten Nisa COŞKUN,  Ömer Talha TÜRKER , Sahra SİVRİKOZ, Talha YAVAŞ   görev alıp Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran ve Yunus Emre’yi sundukları bildirilerle çeşitli açılardan tanıttılar.Bu itibarla Anadolu başta olmak üzere milletimizin gittiği her yerde  örgütlü olup varlığını sürdürmesinde Hacı Bektaş_ı Veli’nin ve onun yolundan giden bağlılılarının “Eline, beline ,diline sahip ol.” ile “ Bir olalım, iri olalım , diri olalım” prensiplerin  ne denli önemli olduğunu ortaya koydular. Ahi Evran’ın esnaf ve zanaatkarları disipline etmede örgütçülüğünü, milli ve İslami ahlaki prensiplerini benimsetmedeki başarısını, Moğol istilacılarla  mücadelesini dile getirdiler. Yunus Emre konusunda ise hem ondaki tasavvuf felsefesini hem de Türkçe’nin 13.-14. Yüzyıldaki şaheser ifade gücünü okunan ilahi örnekleriyle destekleyerek ortaya koydular

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi