ESKİŞEHİR’İN HAKLI GURURU

Videoyu Aç ESKİŞEHİR’İN  HAKLI GURURU
A
a

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’nin sembolik düzeyde yapılacağını söyleyen Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, “Hoca’mızın ‘Dünyanın merkezi’ dediği memleketi Eskişehir, bugün Türk dünyasının ve kültürlerin buluşma merkezi olmuştur. Ve bunun haklı gururunu yaşamaktadır” dedi.


Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili açıklama yaptı. Nasreddin Hoca’nın bilge kişiliğine vurgu yapan Ayyıldız, “Hoca’mızın en belirgin kişilik özelliği bir mizah adamı olmasıdır. Fakat onu bu özelliğinden dolayı komik bir adam olarak düşünmek eksik, hatta yanlış bir düşünce olacaktır. Çünkü güldürebilmek öncelikle düşündürebilmeyi gerektirir. Hoca’nın asıl yapmak istediği de işte budur. Yani insanları güldürerek düşündürmek. Onun fıkralarında toplumun eksik ve aksak yönleri gösterilir. Fıkralarıyla Türk Milleti’nin zekâ inceliğini, nükte gücünü yansıtır. İnsanları, kalplerini kırmadan eleştirir. Şaşırtırken, eleştirirken hep aydınlatır. Hiçbir zaman kimseyle alay etmez, kimseyi küçümsemez” diye konuştu.
SEMBOLİK YAPILACAK
Vali Ayyıldız Covid-19 salgını sebebiyle sembolik şekilde gerçekleştirilecek olan festivalle ilgili şunları söyledi: “Hocamızın tüm yönlerini ve yaşadığı dönemden günümüze uzanan tarihsel süreci gözlemlediğimizde Türk Milleti’nin manevî mimarlarından olan Nasreddin Hoca’nın büyük bir ümitle gönüllere çaldığı sevgi ve hoşgörü mayasının çok şükür ki tutmuş olduğunu görüyoruz. Hoca’mızın ‘Dünyanın merkezi’ dediği memleketi Eskişehir, bugün Türk dünyasının ve kültürlerin buluşma merkezi olmuştur. Ve bunun haklı gururunu yaşamaktadır.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi