Eskişehir'in 101 yıllık gururu!

Videoyu Aç Eskişehir'in 101 yıllık gururu!
A
a

Gazi Mustafa Kemal Atatürk′ün Eskişehir′i ilk ziyaretlerinin 101. yılı nedeniyle Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Gazi Mustafa Kemal Atatürk′ün Eskişehir′i ilk ziyaretlerinin 101. yılı nedeniyle Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, AK Parti Milletvekili Harun Karacan ve protokol üyeleri katıldı. Törende Eskişehir Atatürk Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Tuğçe Yiğit ve Melahat Ünügür Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Hüsna Özyılmaz günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okudu.
ESKİŞEHİR’İN STRATEJİK ÖNEMİ
“Mustafa Kemal Paşa’nın Meclis’in açılış yeri olarak şehrimizi düşünmesinin altında yatan temel sebep kuşkusuz Eskişehir’in stratejik önemi ve konumuydu” diyen Anadolu Üniversitesi Tarih bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Burgaç, “Zira Eskişehir bir yandan yurdun iç bölgelerine diğer yandansa batıya demiryolu ağıyla bağlıydı. Başkent İstanbul’a dahi doğrudan ulaşılabiliyordu. Üstelik Eskişehir daha en başından milli mücadeleye katılmış bir kentti. Nitekim İstanbul hükümetinin şehre kadı olarak tayin ettiği Hamdi Efendi isimli zat Kuva-yi Milliye aleyhtarı olduğu gerekçesiyle şehirde barındırılmamış ve bir daha geri dönmemek üzere İstanbul’a gönderilmişti. Bilindiği üzere Mustafa Kemal Paşa’nın tüm ısrarlarına rağmen Meclisi Mebusan 12 Ocak 1920’de İstanbul’da açıldı. Bu gelişme karşısında Sivas’taki Heyeti Temsiliyet’inin de İstanbul’a daha yakın bir yere nakledilmesi zarureti doğdu. Bu çerçevede akla ilk gelen şehir de yine Eskişehir oldu. Bu konu siyasi gündemi bir müddet oldukça meşgul etti. Lakin milli teşkilatın Ankara’da daha etkili oluşu göz önünde tutularak Heyeti Temsiliye Sivas’tan Ankara’ya geçti. Kısa bir süre sonra İngilizlerin İstanbul’daki Meclisi Mebusan’ı dağıtması üzerine yeni ulusal meclis, TBMM de Ankara’da açıldı. Böylece milli mücadelenin başkenti belli olmuştu” şeklinde konuştu.
“ŞEHRİMİZE ZİYARETLERİ DEVAM ETTİ”
Gazi Mustafa Kemal’in Eskişehir’e 13 kez geldiğini söyleyen Burgaç, “Yeni başkente yakınlığı nedeniyle Eskişehir milli mücadele içerisindeki yerini ve önemini hep korudu. Mustafa Kemal Paşa’nın şehrimize ilk ziyareti de tam olarak bu münasebetle oldu. Ona göre genel vaziyeti idare ve sevk mesuliyetini üstlenenler en mühim hedefe ve en yakın tehlikeye mümkün olduğu kadar yakın bulunmak zorundaydı. Bu düşünceden hareketle Mustafa Kemal Paşa 21 Haziran 1920 saat 11.00’de beraberinde Milli Savunma Bakanı Fevzi Çakmak ve Genel Kurmay Başkanı Albay İsmet İnönü ile birlikte Eskişehir tren istasyonuna geldi. Mustafa Kemal Paşa milli mücadele devam ettiği süre içerisinde toplam 9 kez daha şehrimize geldi. Cumhuriyetin ilanından sonra şehrimize ziyaretleri devam etti. Bu dönemde de toplam 13 kez şehrimize teşrif etti. Büyük Önder’in şehrimize son gelişi de 20 ocak 1938 günü oldu” diye konuştu. Törenin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Atatürk’ün resimlerinin bulunduğu resim sergisi gezildi. MELTEM KARAKAŞ KAYA

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi