Eskişehir’in büyük değeri

Videoyu Aç Eskişehir’in büyük değeri
A
a

2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesi nedeniyle Eskişehir Valiliği tarafından ilçe halk eğitim merkezleri ve birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla bir program tertip edildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli isimlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması nedeniyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Eskişehir Valiliği de Yunus Emre Yılı etkinleri kapsamında Valilik Meydanı’nda bir program organize etti. Program nedeniyle ilçe halk eğitim merkezleri ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından Valilik Meydanı’na stant açıldı.

GENÇLERE AKTARMA ÇABASI

Yunus Emre’yi gençlere aktarmanın çabası içerisinde olduklarını söyleyen Eskişehir Genç İhya Derneği Başkanı İsmail Enlioğlu, “Bu yıl UNESCO tarafından 2021 Türkçe ve Yunus Emre yılı tertip edildi. 365 gün yunus emre ile alakalı Eskişehir’de bir faaliyet yapılsa yadırganmaması lazım.  Her yıl Yunus Emre’yi biz anıyoruz. Bu sefer daha belirgin hale geldi. Biz de Eskişehir Genç İhya Derneği olarak Yunus Emre hazretleriyle alakalı olarak yapmış olduğumuz çalışmalardan ötürü valiliğimizin de taktiriyle bugün buradayız. Yunus Emre’yi gençlere nasıl aktarırız onun çabasındayız” diye konuştu.

ESKİ SANDIKLARDAN ÇIKARDIK

Zili halı dokumaları stantlarında tanıtan Günyüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kuzucu, “Yunus Emre’nin zamanında Türkiye Selçukluları zamanından kalan unutulmaya yüz tutmuş eserlerimizden zile dokuma olarak bilinen dokuma el ürünlerimizle buraya geldik. O yıllarda kullanılan zili dokuma vardı. Günyüzü’nde bunları eski sandıklardan çıkardık. Yeniledik. Yeni versiyonlarını getirdik. Yunus Emre’nin yaşadığı yıllara ait yer ve duvar dokuması olarak buraya getirdik” şeklinde konuştu.

NEY YUNUSLA BÜTÜNLEŞMİŞ

Ney enstrümanının Yunus Emre ile bütünleştiğine dikkat çeken Yavuz Kenarda, “Biz Hz. Yunus Emre’yi bir nebzede olsa anmak için ve bu güzel gün içinde bulunmak için buradayız. Zaten tasavvufun geleneksel Türk müziğinin baş sazı olan ney, her zaman yunus emre ile birlikte de anılmıştır. Biz de insanlar ney sesini duysun, ney yapımı ile ilgili bilgi alması amacıyla valiliğin etkinliğine katıldık. Burada hem ney üfleyeceğiz hem de ney yapımı ile ilgili bilgi vereceğiz” dedi.

YUNUS’UN YOLUNDAYIZ

Yunus Emre’yi anmanın ve anlamanın önemine değinen Lületaşı Derneği Başkanı Emre Mangaltepe, “Aşk ile geldik biz de Yunus Emre’nin yolunda. Yunus Emre’yi en azından bugün gün içerisinde anmak için buradayız. Yapılacak etkinlik kapsamında çorbada tuzumuz olsun diye geldik. Biz Lületaşı Derneği olarak açtık standı. Lületaşı sabunlarımız, el işlerimiz var. Lületaşını tanıtmak için de buradayız” diye konuştu.

KURSİYERLERDEN SERGİ

Yunus Emre’nin Eskişehir için çok büyük bir değer olduğunu vurgulayan Seyitgazi Halk Eğitim Müdürü Melih Kayacan, “Biz Yunus Emre ve Türkçe yılı olması itibariyle halk eğitimler olarak biz sergi açtık. Sergilerimiz de hem Yunus Emre’yi onure edecek ürünler hem Türkçe yılı olması münasebetiyle ürünler sergilemeye çalışıyoruz. Aynı zamanda bulunduğumuz ilçelerin unutulmaya yüz tutmuş eserlerini tekrardan ön plana çıkartmaya çalıştık. İlçelerimizin de tanıtımını yapmayı amaçladık. Burada halk eğitim merkezlerinde öğreticilerimiz ve kursiyerlerimizin yaptığı ürünleri sergiliyoruz. Yunus emre Eskişehir için büyük bir değer. Bu etkinliklerle anmamız lazım ki gelecek kuşaklar Yunus Emre’yi bilsinler” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi