Eskişehir’in tarihi kent planı ilk kez gün yüzüne çıkıyor

Videoyu Aç Eskişehir’in tarihi kent planı ilk kez gün yüzüne çıkıyor
A
a

Eskişehir üzerine Fransız kent plancısı-mimar Jacques-Henri Lambert’in 1938-1939 yıllarında yaptığı, gün yüzüne çıkmamış kent planı ilk defa sergilenecek

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Fransız kent plancısı-mimar Jacques-Henri Lambert’in 1938-1939 yıllarında Eskişehir üzerine yaptığı, gün yüzüne çıkmamış kent planı ilk defa sergilenecek.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonunda 10 Aralık Cuma günü 17.00’de açılacak olan “1930’larda Eskişehir’i Planlamak: Fransız Plancı J. H. Lambet’in Bilinmeyen Katkısı Sergisi”, Saha-Data Araştırma tarafından, Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi, Fransız Kültür Merkezi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Eskişehirliler ile buluşacak.
1884-1961 yılları arasında yaşayan ve birçok önemli kentin planlama sürecinde çalışmış olan Fransız mimar, tasarımcı ve şehir plancısı J. H. Lambert’in gözünden 1938-1939 yıllarında çalıştığı Eskişehir planları, kentin belleğine büyük katkı sağlayacak. Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye’sinde İstanbul, Erzurum ve Trabzon’da da önemli planlama çalışmaları yapan Lambert’in, Eskişehir için yaptığı çalışmaları günümüzde pek bilinmiyor. 1906’da École Nationale des Beaux Arts’dan mezun olan Lambert’in Anadolu’daki çalışmalarından biri olan Eskişehir planı üzerine odaklanan sergi, bu makûs talihi bir nebze değiştirmeyi amaçlıyor. Mektup, resmi belge, fotoğraf, not defteri, eskiz ve plan gibi bir dizi özgün muhtelif belge, Eskişehir’i Lambert’in gözünden görmek isteyenler için sergilenecek. 31 Aralık Cuma gününe kadar meraklılarını ağırlayacak olan serginin günümüzün şehir planına da ışık tutması bekleniyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi