ESKİŞEHİRLİLER FAZLA ÖDÜYOR

Videoyu Aç ESKİŞEHİRLİLER  FAZLA ÖDÜYOR
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde Eskişehirlilere kısa hat ambargosu uygulandığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, YHT hattını kullanan Eskişehirlilere uygulanan bilet ambargosunu Meclis’e taşıdı. Çakırözer, “Ankara-İstanbul tren hattında Ankara’dan Eskişehir’e gitmek isteyen bir yolcuya ‘bilet yok’ deniliyor. Ancak Ankara’dan İstanbul’a gitmek istese boş koltuklarla karşılaşıyor. Veya Ankara’dan Eskişehir’e gidecek, bilet yok, başka bir yolcu iptal edince biletini alabiliyor, trene biniyor bir bakıyor, boş koltuklar var. Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattında Eskişehirlilere kısa hat ambargosu mu uygulanıyor?” dedi.
BU KADAR KAR SAĞLANMAZ
Çakırözer, tren işletmeciliği ile ilgili Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2018 hesaplarındaki bir tespitini de paylaştı. Çakırözer, “Sayıştay, YHT hatlarından iki yılda yüzde 18 kar elde edildiğini belirliyor. Maliyetin yüzde 10’u kadar karın makul olduğunu kabul eden Sayıştay yüzde 18 karın kamu hizmeti yükümlülüğü ile bağdaşmadığını değerlendiriyor” dedi. “Sayıştay’ın bu tespiti ışığında kamu hizmeti yükümlülüğü ile bağdaşmayan karda Eskişehirlilere uygulanan ambargonun etkisi var mıdır?” diye sordu.
BAŞKA İLLERE DE VAR MI?
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Çakırözer, “İstanbul - Eskişehir arası Yüksek Hızlı Tren bileti fiyatları 55 TL 50 kuruştan başlarken, biletini Ankara’ya kadar almak zorunda kalan Eskişehirlilerin ödeyeceği ücret 85 TL 50 kuruşa kadar yükselmektedir. İstanbul’dan Eskişehir’e gelmek isteyen yurttaşlar, İstanbul-Eskişehir yerine Eskişehir-Ankara bileti almak zorunda bırakılırken, bu uygulama Eskişehirlilerden fazla mesafe ücreti almak için mi yapılmaktadır? Bu trenlerde iller için ayrılmış bir kontenjan var mıdır? Var ise Eskişehir için ayrılan kontenjan sayısı kaçtır? Eskişehir’deki iddiaya konu uygulamanın bir benzeri Bilecik, Sakarya illerine de uygulanmakta mıdır?” diye sordu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi