Eskişehirliler ananas yetiştirmeye ilgi duyuyor

Videoyu Aç  Eskişehirliler ananas yetiştirmeye ilgi duyuyor
A
a

Ana vatanı Güney Afrika olan ananas bitkisi, evinden 11 bin kilometre ötede Eskişehir’de satılıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’de insanların beğenisine sunulan tropik bir meyve olan ananas, genellikle dekor için kullanılıyor. Minimal görüntüsüyle çiçekleri andıran bitkinin üzerindeki tek meyvesi ise güzel bir görüntü oluşturuyor. İklim şartları açısından Akdeniz ikliminde daha verimli ve rahat büyüyen bitkiyi Eskişehirliler dekor olması için tercih ediyor.
Uzun yıllardır Odunpazarı ilçesinde çiçeklik yapan Ahmet Köylü, bitkiyi şehirde satan nadir çiçekçilerden olma özelliği taşıyor. Bitkinin genellikle yurtdışında yetiştiğini ifade eden Köylü, iklim şartlarından dolayı meyvesi için değil, daha çok dekor olması nedeniyle tercih edildiğini belirtti. İyi bakıldığından yılda birden çok meyve vereceğini söyleyen esnaf Ahmet Köylü, “Bu bitkinin ana vatanı Güney Amerika ve Güney Afrika. Ülkemizde de Akdeniz bölgesinde üretimi mevcuttur. Güney Amerika ve Güney Afrika gibi yerlerde yılda birden fazla meyve verebilir fakat ülkemizde genellikle bir meyve verir. Bu bitkiyi satın alanlar genellikle ev hanımları ve iş yeri olan kimseler. Onlarda bunu dekor amaçlı kullanıyor” diye konuştu.
Fiyatlar hakkında da bilgi paylaşan Ahmet Köylü, ananas bitkisinin fiyatının, 250 ile 500 lira aralığının olduğunu aktardı.
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir