Esnaf Odamızın prestiji kalmadı

Videoyu Aç Esnaf Odamızın prestiji kalmadı
A
a

Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliğine aday olan Tornacılar ve Oto Sanayiciler Odası Başkanı Adnan Karamanlı, Ekrem Birsen’in dayanışma sağlayamadığını vurgulayarak “Esnaf Odaları Birliğimizin ciddi prestiji var, bir itibarı var ama burada kalmamış” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tornacılar ve Oto Sanayiciler Odası Başkanı Adnan Karamanlı, ES TV'de yayınlanan Açıkça programının konuğu oldu. Gazeteciler ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş ve Muhabirimiz Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Karamanlı, esnaf ve sanatkarlar odaları birliğindeki seçim çalışmalarını ve projelerini degerlendirdi.
 
BİRLİK SAĞLANAMIYOR

İki dönemdir oda başkanlığı yaptığını ifade eden Adnan Karamanlı, “Tabi baktık niye aday olduk. Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı bizim esnaf camiasının birlik ve beraberliği sağlayamıyor. Esnaf Odaları Birliği’nin görevi nedir? İşte ben Tornacılar ve Oto Tamirciler Odası’nın başkanıyım. 1600 civarında üyem var o üyeme hizmet ediyorum. Esnaf Odaları Birliği ne yapacak? Eskişehir’de 34 tane oda var. 12 ilçelerde 22 merkezde, sadece bu
oda başkanlarını ve yönetim bunun hizmet edecek. Oda başkanlarının derdini çözecek birliğini, beraberliğini sağlayacak. Sayın Başkanımız Ekrem Birsen, 16 senedir bu kurumun başkanı. Bu birlik beraberliği sağlayamadığına inanıyorum ben ve arkadaşlarımız. Sadece bizim başkanlarımız 34 tane yönetim kurulu üyelerinde sayarsak hepsi 250 kişi, bu 250 kişinin yardımlaşmasını, kaynaşmasını, birini dayanışmasını sağlayacak ve maddi sıkıntılarının sonunda çözecek onu da çözmemiş. Malum odanın gelir nedir? Üye aidatıdır. Yılda 500 lira katılım payı onu da ödeyemiyor çoğu üyemiz. Tamamını ödese ne olacak bir bakıyoruz 50-60 bin lira. Küçük odaların yıllık geliri var, bir personel maaşı, genel sekreter maaşı bile 100 bin lirayı geçiyor. Adamlar zor durumda ben eğer seçilirsem üyesi az olan odalarımıza 5 bin lira para vereceğim. Cebimden vermeyeceğim tabi bunu Esnaf Birliği’nin bütçesinden vereceğim. Zaten asli görevi de bu. Bir de bizim küçük odalarımızın en çok sıkıntısı maddi. Bunlara da her ay 5 bin lira para vereceğim. Bizim 12 tane ilçelerde odamız var. Bunun 12 tanesi sıkıntıda merkezde de 5-6 tane var, hepsi 16-17 tane 5 bin lira versek 16 odaya ayda 80 bin lira eder. Çok para değil ki, bunu kaynağı da hazır. Esnaf odalarını mağdur etmeyeceğim. En önemlisi bu esnaf odaları birliğimizin itibarını geri kazandıracağız” seklinde konuştu.
 
BİRBİRİMİZİ TANIMIYORUZ
Ekrem Birsen’in birliği sağlayamadığını vurgulayan Karamanlı, “Bir kısım oda başkanları muhalefet oluyor, mutlaka olacak, bu onlarla daha çok zıtlaşıyor, daha çok cephe alıyor. Bir kısmı ile iyi oluyor, iste simdi bizim 34 odamız var ne olacak ki, bunda 34 başkanımız var. Hepsi 252 kişi sene de bir program hazırlayacak iste bu Antalya olur veya da bir kaplıca olur. Oda başkanlarımızı bir hafta götürecek seminer, kurs verecek. Bir saat, iki saat ondan sonra oda başkanlarımız birbirini tanıyacak kaynaşacak ve stres atacaklar bunu yapmıyor. Bunu tabii nerede yapmıyor, bu is Eskişehir’de yapılmıyor, başka vilayetlerde yapılıyor bu is. Esnaf Odaları Birliğimizin ciddi prestiji var, bir itibarı var ama burada kalmamış. Benim bile bu ikinci dönemim odamızın durumu bir hayli iyi, yan gelirlerimiz de var. Ben bile tanımıyorum birçoğunu. 34 odanın, oda başkanlarının inanın yüzde 50’sini tanımıyorum. Niye tanımıyorum bir birlik beraberliğimiz olsa belli zamanlarda bir program düzenlese oda başkanlarımız gelir, birbirimizi tanırız. Federasyonlarımız var 81 ile hükmediyor bunlar ve ciddi delegeleri var, iste 800-900-1500 gibi Federasyonun büyüklüğüne göre bunlar 81 ili topluyor başkanlar birbirini tanıyor. Samimi söylüyorum, bizim federasyonumuz Maden İşleri Federasyonu, ben federasyonda daha çok kişi tanıyorum. Eskişehir’de oda başkanlarını tanımıyorum. Ama Federasyon bunu yapıyor akabinde genel sekreterimiz de topluyor, bilgilendiriyor. O zaman ne oluyor? Daha çok verim elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
DERTLERİMİZİ ÇÖZÜYORUZ
“Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Denetim Kurulu üyelerimizi oda nezdinde tatile gönderiyorum” diyen Karamanlı, “Tatilde bir program düzenliyorum, hatta eslerini de götürüyoruz. Parasını da odadan karşılıyoruz. Adamlar çalışıyor hizmet ediyor, hem hanımlar birbirini tanıyor, genel sekreterlerimizi de götürüyoruz onlar tanışıyor. Biz birbirimizi tanıyoruz daha çok samimi oluyoruz. daha çok da başarılı olunur. Orada en azından 4-5 günü ayırıp hem odamızın sıkıntılarını dertlerini görüşüyoruz hem de tatil yapmış oluyorlar, ben yapıyorum bunu kendi odamda” seklinde konustu.
 
25 BİN ÜYE ESNAF VAR
Seçim çalışması kapsamında gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerinden bahseden Karamanlı, “Hep sıkıntı bu zaten birlik beraberliğin sağlanması, biz diyoruz büyük bir camiayız. Hele Eskişehir’de 25 bin üye esnafı olan bir kurumun basında su anda Esnaf Odaları Birlik Başkanı 25 bin üyesi olan bir kurum yok, ikinci Ticaret Odası gelir, Tam bilmiyorum ama tahminim 17-18 bin üyesi var, Sanayi Odası gelir 1000 üzerinde üyesi var, Ticaret Borsası gelir. Daha önce ben 2003-2004 yıllarında Doğru Yol Partisi Merkez İlçe Başkanıydım. Genel Başkanımız ziyarete gelecekti; nereye götüreceğiz bilmiyorum dedim sekreter hanıma. Vilayet protokolüne baktım. Gelen büyük misafirimiz önce vilayeti ziyaret ediyor, akabinde sivil toplum kurulusunda bizim esnaf odaları birliği başkanına geliyor. Su an bakıyorum bizim odayı ziyaret eden yok” diye konuştu.
 
ESNAF ODALARI POLİTİK OLMAMALI
Ekrem Birsen’in 16 yıldır, 4 dönemde birlik başkanı olduğunu hatırlatan Karamanlı, “Esnaf Odalarını 25 bin üye ile temsil eden Birlik Başkanı çok ciddi politik oldu. Birlik Başkanı iken tahminim 10 sene önce falan bir partinin birinci sıra belediye meclis üyesi oldu. Birlik Başkanının belediye meclis üyesi olmaması lazım; olursa ne olur iste politik olursun. Malum iste Ak Parti’den olmuştu. Yerel yönetimler karsında cep aldı. Ve tüm bizim esnafımızın burnundan getirdi. Birlik Başkanı uzun süre götüremedi. Tahminim 1 yıl sonra istifa etti. Bizim birlik başkanımız politik olmayacak. Esnafa hizmet edeceksin 25 bin esnafı temsil ediyorsun sen kendi egon için gidip de bu 25 bin esnafı zora sokmayacaksın. Birlik Başkanı çok zora soktu. Hala yerel yönetimlerde hiçbir esnafımızın is olmuyor. Sebebi de Birlik Başkanımızdır. Siyasi oldun mu, siyasette çok demokrasi olmuyor. O siyasi partinin dediğini yapmak zorunda kalıyorsun. Ama biz esnaf teşkilatıyız” şeklinde konuştu.
 
TARAFSIZ OLACAĞIM

Esnafın birliğin siyasileşmesinden rahatsız olduğunu çünkü islerinin yolunda gitmediğini kaydeden Karamanlı şunları söyledi: “Ben oda başkanıyım gidip, kendi basımı kendim bağlamaya çalışıyorum. Belediye başkanımıza güvenip gidemiyorum. Halbuki bizim üst kuruluşumuz bizim odalarımızın bir sıkıntısı olduğunda birlik başkanımıza gidecek. Birlik Başkanımız bunu çözecek alacak. Oda başkanımız yanında neyse sıkıntısını
gidip çözecek. Birlik Başkanı bu isi çözemiyor, oda başkanımız kendi derdini kendi çözmeye çalışıyor, her
oda başkanı bu isi çözemiyor. Bizim ilçelerde oda başkanlarımız var, üyesi az çözemiyor o zaman sıkıntı oluyor.
Tüm esnaf ve sanatkarlarımızda bu rahatsızlık var tarafsız bir birlik başkanı istiyorlar. Esnafın basında olsun, esnafın başkanı olsun istiyorlar. Biz de bunun sözünü veriyoruz. Tarafsız bir Esnaf Odaları Birliği Başkanı olacağım tamamen Esnaf ve Sanatkarımızın 34 odamızın hep yanında olacağım.”
 
BİZİ DESTEKLEMEDİ
Odalar Birliğinin pandemine esnafa yardımcı olmadığını belirten Adnan Karamanlı, “Esnaf bana geldi dedi ki, arkadaş biz sabah dokuzda geliyoruz. Başkanım aksam 6’da gidiyoruz. Bizim çayımız
kapalı. Lokantamız kapalı bir de isimiz yok. Biz genel karar alalım, öğlen 12’de gelelim aksam 18’de kapatalım 6’da zaten yemek yiyemiyoruz. Ben bunu Birlik Başkanımızla da paylaştım. Böyle bir uygulama yapalım, benim esnafım için geçerli olsun dedim. Birlik Başkanı da bu ise de sıcak bakmadı. Ben kendim bir karar aldım 12’de açıp aksam 6 da kapatalım diye vilayet makamına da görüştüm sayın valimiz çok olumlu buldu. Sayın Valimiz Çakacak dedi ki çok iyi bir karar almışım bu zaten sizin yetkiniz de hem Türkiye’de bir örnek olsun dedi. Böyle bir karar aldık ama bizim Birlik Başkanımız onu bile desteklemedi” seklinde konuştu.
 
BİZ HİÇ UYUTMADILAR
Eskişehir’de ciddi oranda bir Emirdağ nüfusu olduğunu bu nedenle Hasan Polatkan Havalimanının açık kalması gerektiğini vurgulayan Karamanlı, “Çok sıkıntı çektik. Biz hiç uyutmadılar. Bu sıkıntı şehrimizi yakından alakadar eden bir sıkıntı. Havaalanı kapansa kim burada sıkıntı çekecek benim esnafım. Bizim Emirdağlıların çocuklarına söz kesiyorlar, nişanlanıyorlar, geliyor altınını buradan
alıp gidiyor. Bizim esnafımızı birinci derecede yakından alâkadar ederken 25 bin esnafımızın temsil eden Birlik Başkanımızın bir açıklaması yok. Bizim için çok zor bir süreçti. Bizim Emirdağlılar çok zora girecekti. Ya Ankara’ya inecekti ya da istanbul’a. Vatandaş Eskişehir’e hiç uğramayacaktı. Eskişehir esnaf faydalanamayacaktı. Esnaf Odaları Birliği Başkanımızın Eskişehir’i
düŞünmesi lazım. Düşünmedi” dedi.
 
ADAM GİBİ YAPACAĞIM
Kriz ortamında esnafa yardımcı olmaya çalışacağını belirten Karamanlı, “Her konu esnafın hakkını savunacağım ama ben Esnaf Odaları Birlik Başkanı olarak bu başkanlığı adam gibi yapacağım. Bu birliğimizden küçük esnaflarımızın faydalandıracağız. Üyesi az olan esnaflarımızı faydalandıracağız. Odaların da itibarını kazandıracağım. Onlar da maddi manevi Esnaf Odaları Birliği’nin bütçesinden destek olacağım” seklinde konuştu.
 
SEÇİMİ ALACAĞIZ
Seçim çalışmalarının iyi gittiğini vurgulayan Adnan Karamanlı, “Tabi bize oy atacak kesin esnaf değil. Esnafın seçmiş olduğu başkan ve yönetim kurulu atacak. Biz su an başkan ve yönetim kurulunu geziyoruz. Başkan ve yönetim kurulu gönülden bu birliğin değişmesini istiyor. Gönüllerinde bizi destekliyorlar ama aleni senin yanındayız diyemiyorlar. Mevcut başkanımız bu isi biraz sıkı tutuyor. Simdi merkezde 22 Odadan
4’ü Adnan Karamanlı’nın yanında diyor, biri zaten kendi odam, Bahar bey Lokantacılar Oda Başkanı, Ali Sefa Sen Tuhafiyeciler Oda Başkanı ve Saatçiler Oda Baskanı Sema Hanım açıklama yaptı beni desteklediklerine
dair. Sayın başkanım iste Birlik Başkanımız duymasın ama oyum senin diyor esnaftan bazıları. Açıkça söyleyemiyorlar. 15 Mayıs'ta bakacağız. Seçimi de inşallah alacağız hesabı kitabında yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
2 CENAZE ARACI TEMİN EDECEĞİM
Projelerinden bahseden Karamanlı su ifadeleri kullandı: “Ilk projem üyesi az olan esnaf odalarının maddi sıkıntısın çözeceğim. Simdi Esnaf Odaları Birliğimizin EMKO yeni sanayi bölgesinde 34 tane galeri yaptırdı. 20’sinin müteahhitler ve 14’ünü kendi aldı. Esnaf Odaları Birliği simdi orada kira geliri var. Aylık 84 bin lira civarı 14 tane is yeri var, 6 bin lira kiradan 84 bin birde 16 dükkanlık yeri var, orayı bos tutuyor, kiraya vermiyor. 16 dükkan sığacak 4 bin metrekare bir yeri var orayı yapmıyor Birsen almamıştı. Ondan önceki başkan Rahmetli Yüksel Yüzügüllü almış, boşta duruyordu. O bölgenin kıymetini biliyoruz. Bizim müteahhitte ver dedik. 14 dükkan kazandırdık, simdi 84 bin lira kira geliri var, 16 dükkanlık yeri yapmıyor duruyor, 16 dükkanlık yeri de verse %50 ile yapacak. Yani 8 dükkan müteahhitte 8 dükkanında Esnaf Odalarına kalacak. Ve oraya 8 dükkan olduğu zaman kiraya vereceğiz. 6 bin lira su anda daha fazla ediyor da biz Esnaf Başkanıyız. 8 dükkandan 48 bin lira gelir var. 48 bin liralık gelir uygulamıyor duruyor, Ondan sonra benim odalarında para bulamıyor. Hem kiraya verdiğim şahısa istihdam sağlayacak bu ülkeye vergi verecek. İlk projem o olacak. İkinci projemiz de malum bir pandemi krizi yasadık çok ciddi. Ölülerimiz olsun, kayıplarımız oldu ve bizim esnaf ve sanatkarlarımıza cenaze aracı bulamadım. Belediyeler yetişemedi. Bizim Esnaf Odalarımızın cenaze aracı yok. Ben 2 tane bir yeni cenaze alacağım. Biz esnafımızın cenazesine bari yardımcı olalım.”
 
HERKESLE İYİ OLMAK ZORUNDA

Yerel yönetimlerle ve siyasilerle arasını iyi tutacağını söyleyen Adnan Karamanlı “Hepsi de çok iyi bir ilişki kuracağım. Zaten ilişki kuramazsak Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı yapamayız. Biz artık Esnaf ve sanatkârın Birlik Başkanı olacağız. Bir de yerel yönetimlerle iyi olacak. Su an Yılmaz hocam da diyor inşallah seçilirsin diye. Yerel yönetimler dahil hepsiyle iyi olacağız, iyi geçireceğiz o zaman başarılı oluruz. Esnafı Başkanı herkesle iyi olmak zorunda iyi geçinmek zorunda. Biz esnafımızı düşüneceğiz” seklinde konuştu
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir