Esnaf siftah yapamıyor!

Videoyu Aç Esnaf siftah yapamıyor!
A
a

Covid-19 sebebiyle küçük esnafın işleri durma noktasına geldi. Sıcak Sular’da ayakkabı boyacılığı yapan Selim Gezgin, “İşler yok. Milletin ayakkabısı çamur ama millet ayakkabısına mı versin boğazına mı versin? Millet zor durumda. Onlar da olmayınca bizde de olmuyor. Öğlen oldu siftah yok” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Covid-19 salgını hem vatandaşın hem küçük esnafın ekonomisini sarstı. Uzun zamandır işlerinde yaşanan durgunluktan dert yanan esnafa,Sıcak Sular’daki ayakkabı tamiri ve boyacılığı yapan esnaf da eklendi. Pandemi öncesine göre işlerinin çok düştüğünü anlatanSıcak Sular esnafı, işlerinin neredeyse eksilerde olduğunu söyledi.


“ÇOCUKLARIMA BAKAMIYORUM”
İşlerinin çok durgun olduğunu ve evdeki beş çocuğuna bakamadığını anlatan ayakkabı boyacısı Selim Gezgin“Çok yerlere iş başvurusu yaptım ama alamıyoruz diyorlar. 
Boyacılık yapmaktayım. Beş tane çocuğum var, evim kira. 250 lira doğalgaz faturası geldi yatıramadım. Bugün yarın kesmek için gelirler. İşler yok. Milletin ayakkabısı çamur ama millet ayakkabısına mı versin boğazına mı versin? Millet zor durumda. Onlar da olmayınca bizde de olmuyor. Sabahın 08.00’inden beri beklemekteyim. Öğlen oldu siftah yok. Pandemi öncesi kimseye muhtaçlığım yoktu. 80-100 lira günlük kazanıyordum. Çocuklarıma rahatça bakabiliyordum. Ama şimdi yok, bakamıyorum. Yedi nüfusuz evde. Günde 15 ekmek yiyoruz. Bunun yanında peynir, zeytin yok. Ekmek, çay sadece. Bugün kazanabilirsem 20-30 lira, gidip ekmek alacağım. Zaten 7 lirası yol parası günlük” dedi.

İŞLERİMİZ DÜŞTÜ
Emekli maaşı yetmediği için Sıcak Sular’da ayakkabı tamirciliği yapmak zorunda kalan Cengiz Kavak, “Esnafın durumu iyi değil.
Son bir haftadır kar yağdı bir hareketlilik olur gibi oldu ama herkesin işi iyi değil. Pandemi öncesi daha iyiydi.
İşler de üçte bir düştü hatta eksi sıfır bir mi diyeyim bilmiyorum. Emekliyim ama ek gelir şart. Ek gelir olsun diye çalışıyorum burada” diye konuştu.


GÜN GÜNÜ TUTMUYOR
“Gün günü tutmuyor” diyen Cihan Bozkurt, “Pandemi dönemi işler iyiydi ama şimdi durgunluk var. İnsanlar çok uğramıyor.
Dışarı çıkan yok. Her taraf kapalı. İşler yarı yarıya düştü. Bazen yarı yarıya bile iş olmuyor.
Gün günü tutmuyor böyle olunca düşünün artık” şeklinde konuştu.Diğer bir esnaf Hasan Çağlar ise, “İşler çok yoğun değil ama Allah beraket versin. İşlerde düşüş var ama bereket versin diyoruz.
Temelli kapatsalar daha kötü bizim için. İdare etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER:MELTEM KARAKAŞ KAYA

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi