Esnafa ek destek lazım

Videoyu Aç Esnafa ek destek lazım
A
a

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasının kendilerini mutlu ettiğini fakat bunun yetersiz olduğunu söyleyen Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, “Acilen de işletme sahiplerine de birtakım imkânların yaratılmasını hükümetimizden talep ediyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, kısa çalışma ödeneği uzatıldığı için hükümet yetkililerine teşekkür etti. Esnaf ve sanatkarın hala zor günlerden geçtiğini ifade eden Birsen, işletme sahipleri ve esnaf için ayrı destek paketlerinin hayata geçmesi gerektiğini vurguladı. 2021’nin ilk 4 ayının ciddi kapanmalarla sürdüğünü hatırlatan Birsen, “Tüm dünya önemli bir süreçten geçiyor. Ama en büyük olumsuzluğu esnaf ve sanatkârlarımız yaşıyor. Tabi ki hükümetimize yapmış olduğumuz kısa çalışma ödeneğinin uzatılması ile ilgili cumhurbaşkanımız tarafında açıklama yapıldı ve kısa çalışma ödeneği nisan, mayıs ve haziran ayının sonuna kadar uzatıldı. Yani kısa çalışma ödeneğinden nisanın sonuna kadar müracaatlarında tüm işletmelerimizde çalışan işçilerimiz yararlanabilecek. Yine kiralama usulü ile kira stopajlarımızda ve kiraların KDV’lerinde indirim 3 ay daha bununla beraber uzatılmış oldu” diye konuştu.
ESNAF HALA ZOR DURUMDA
Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmış olmasının yeterli olmadığını söyleyen Birsen, “Ama bunlar yeterli mi? Değil. Esnaf ve sanatkârımız özellikle çok zor durumda. İşletme sahiplerimiz kiralarını ödeyemez evine ekmek götüremez duruma geldiler. Dolayısıyla esnaf ve sanatkârımızın acilen desteğe ihtiyacı var. Bu hibe de olabilir veya sıfır faizli uzun vadeli krediler de olabilir. Esnaf ve sanatkârımızın buna mutlaka ve mutlaka ihtiyacı var. 2020 yılında çok büyük kapanma yaşamadık ama ilk 4 ay içerisinde de büyük kapanmalar yaşamaktayız. Bunun da önüne geçilebilmesi için esnaf ve sanatkâra belli imkânların tanınması lazım. Yanımızda çalışan kişilerin aileleri ile birlikte çok büyük bir kesimi temsil ediyoruz. İşçilerimize ekmek verebilmek yine işletmelerimizi kapatmamak için acil desteklerin bir an önce hükümet tarafından verilmesini talep ediyoruz. Sadece yanımızda çalışan işçilere kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izin desteği, SGK pirimi gibi destekleri aldı. Tabi bu destekler için teşekkür ediyoruz ama acilen de işletme sahiplerine de birtakım imkânların yaratılmasını hükümetimizden talep ediyoruz” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi