Esnafın yüksek fatura isyanı

Videoyu Aç Esnafın yüksek fatura isyanı
A
a

Eskişehir’de Yunus Emre Halk Çarşısı esnafı yüksek elektrik faturalarından dolayı dert yandı. Esnaf faturaların gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, devletten destek istedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Hayat pahalılığı her geçen gün artarak devam ederken, yüksek enerji fiyatları da halkı olumsuz yönde etkiledi. Bir yandan pandemi, diğer yandan kur fiyatları derken, yüksek enerji fiyatları da özellikle esnafı iyice çıkmaza soktu. Yunus Emre Halk Çarşısı esnafları elektrik faturalarının iki, üç kat arttığına dikkat çekerek isyan etti. Bu şekilde devam etmesi halinde dar gelirli insanların alışveriş yaptığı Yunus Emre Halk Çarşısının kapanabileceği dile getirildi.
MÜŞTERİME YANSITMAK ZORUNDAYIM
Nevzat Tokatlı, “Biz normalde dükkanlarımızda çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, buzdolabı, televizyon çalıştırmıyoruz. Sadece dükkanımda aydınlatma kullanıyorum. Bizim normalde dükkanın aydınlatması 200-210 arasında geliyordu. Son gelen fatura 418,60 kuruş gelmiş. Bu normalde bir katı kabul ama direk iki katı gelmesi bizim kendi ödeme şartlarımızı, hayat şartlarımızı çok zora sokuyor. Benim küçük bir dükkanım var ve ufak bir aydınlatma da bu kadar fatura geliyorsa, bir de büyük dükkanları düşünün. Biz bunları nasıl ödeyeceğiz. Ben bunları müşterime yansıtmak zorunda kalacağım. Genel giderime bunu eklemek zorunda kalacağım.”
AYAKTA ZOR DURUYORUM
Mehmet Özşahin, “Elektrik faturaları acayip yükse geldi. Üç katı falan diyeyim. İki dükkan var bende, 230 lira birine yatırıyordum, 190 lira diğerine yatırıyordum. İkisi toplam 900 lira oldu. Ne yapacağımızı biz de şaşırdık. Daha doğalgazı görmedik, bir de doğalgaz gelince ne yaparız bilmiyorum. Zaten zor ayakta duruyorum.”
BÖYLE GİDERSE ÇARŞI KAPANIR
Erhan Yılmaz, “Şu an gelen faturalar aşırı derecede yüksek. Yani biz şu ürünleri görüyorsunuz 5-10 lira karla satıyoruz. Alt gelirli insanları giydiriyoruz. Fakat biz bu şekilde enerji paralarına dayanamayız. Bu şekilde devam ederse muhtemelen 6 ay sonra dar gelirli insanları insanların giyindiği bu çarşıların kapandığını göreceğiz.”
DESTEK BEKLİYORUZ
Öte yandan Yunus Emre Halk Çarşısı Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fevzi Beysel faturaların gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, yetkililerden destek istedi. Beysel, “Açıkçası bu kadar beklemiyorduk. Biz bir de nöbetçi lambalara döndük, tasarruf etmeye çalıştık. Rakamlar yine ortada. Bu maliyetlere biniyor, zatenesnaf olarak kötü bir dönemden geçiyoruz. Dolar kurundan dolayı fiyatlar çok fazla artmıştı.  Esnaf karı geçti, elindeki ürünü zarar etmeden satmaya çalışıyordu. Bir de bunların üzerine çok astronomik şekilde faturalar yükselince şaşırdık. Faturalar elimde; geçen ay gelen 4 bin 900 lira olan fatura, bu ay 10 bin 975 lira geldi. Aidatlarımız yüksek, esnaf zaten müşteriyi memnun edebilmek için şimdilerde kar etmeden ürün satmaya çalışıyor.  Bu duruma bir an önce formül üretilmesi, faturaların düşürülmesi ve gözden geçirilmesi gerekiyor. Devletimizden destek bekliyoruz” dedi.

Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir