Etkinlik yasağına dava açtılar

Videoyu Aç Etkinlik yasağına dava açtılar
A
a

Pınar Çelik Arpacı ve beraberindeki iki avukat, Eskişehir Valiliği’nin 23 Haziran’da aldığı kentte 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasaklama kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Valiliği, yaptığı açıklama ile Eskişehir'de tekrar 15 gün süre ile kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin yasaklandığını duyurdu. Valilik, karara ilişkin LGBTİ derneklerinin "Onur Haftası" kapsamında gerçekleştirmek istediği etkinliklere engel olunması ve genel ahlakın korunmasını gerekçe gösterdi. Avukat Pınar Çelik Arpacı, Şahap Arpacı ve Hasan Çayır, LGBTİ kimliği ile yaşayan müvekkilleri adına Valiliğin 15 günlük etkinlik yasağının iptali için Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
“HUKUKA AYKIRI İŞLEM YAPILIYOR”
Açtıkları dava ile ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan avukatlar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Pride Haftası kapsamında LGBTİ+ dernekler ve gruplar tarafından yapılmak istenen Onur Haftası Etkinlikleri ve bu kapsamda düzenlenmek istenen yürüyüş Eskişehir Valiliği tarafından keyfi bir şekilde yasaklanmıştır. Bu yasaklamanın herhangi bir hukuki gerekçesi bulunmamaktadır. Toplum tarafından görmezden gelinmeye çalışılan bir kesim olan LGBTİ+ bireyler bu kez de Eskişehir Valiliği tarafından görmezden gelinmiş ve engellenmeye çalışılmıştır. Yapılmak istenen yürüyüş herhangi bir suç işleme kastı olmaksızın şiddetten uzak ve bütünüyle barışçıl amaçlarla düzenlenmek istenmiştir. Ancak Valilikçe alınan yasaklama kararı Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşünü hukuka aykırı bir şekilde engellenmiştir. Bu hukuka aykırı işlemin iptali gereklidir. Temel hak ve özgürlüklerin hiçbir ayrım gözetmeksizin bireyler ve topluluklarca kullanılmasının sağlanması için idari, siyasi ve fiili engeller kaldırılmalıdır.” MELTEM KARAKAŞ
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi