FESTİVAL BAŞLADI

A
a

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından, bilimsel araştırma projesi kapsamında organize edilen "Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali", Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı.

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, tiyatroda sahnedeki oyuncunun, her seferinde yeni bir heyecanla rolünü canlandırırken, seyirciyle gerçek bir bağ kurduğunu söyledi.
Yavuz, trajediden komediye, dramdan müzikale kadar yaşamın her türlü rengini barındıran tiyatronun, seyircinin kendisini bir başkasının yaşamıyla görebilmesini sağlayan ayna olduğunu vurguladı. Yaptıkları çalışmalara değinen Yavuz, şöyle konuştu: "Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkemizdeki kültür-sanat hayatının seviyesinin ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik faaliyetlerimiz kapsamında, elbette ki tiyatroya ayrı bir önem veriyoruz. Bu doğrultuda, ülke çapındaki sayısını 77'ye çıkardığımız Devlet Tiyatroları sahnelerimizle, geçtiğimiz tiyatro sezonunda yaklaşık 2 milyona yakın seyirciye ulaştık." Yavuz, düzenlediği birçok farklı organizasyonla kültür ve sanata destek veren Anadolu Üniversitesini ve Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'yı, uluslararası bir tiyatro festivali düzenleme kararı alması dolayısıyla tebrik etti.
45 BİN KİŞİLİK TALEP GELDİ
AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ise yaklaşık 3 hafta sürecek etkinliğin ana temasının tiyatro öğrenen, dinleyen, izleyen ve tiyatroya gönül verenlerin, çağdaş ve yerel unsurlardan kopmadan eğitim almasına ve bunu gelecek nesillere aktarmak olduğunu vurguladı. Festivalin AÜ'nün, Yükseköğretim Kurumunun ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle YÖK’ün bilimsel araştırmalar projesi kapsamında ortaya çıktığını anımsatan Prof. Dr. Çomaklı, "Festivalde 10 tiyatro, 10 atölye, 10 söyleşi var. Yapacağımız bu etkinlikler kapsamında tiyatro oyunları için 459 kişilik salonumuzu kullanmayı hedeflemiştik ancak 45 bin kişilik bir talep geldi. Bu bizi sevindirdi ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösterdi. Bu çalışmaya destek veren tüm tiyatro gruplarının oyuncularına, sanatçılarına, atölyeye katılacak kıymetli tiyatro ustalarına, söyleşi yapacak değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu. Açılış töreninin ardından ABD'li oyun yazarı Tennessee Williams tarafından kaleme alınan, oyuncular Zerrin Tekindor, Onur Saylak, Şebnem Bozoklu ve İbrahim Selim'in sahne aldığı "Arzu Tramvayı" adlı oyunun gösterimi gerçekleştirildi. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi