FRİG VADİSİ CANLANACAK

Videoyu Aç FRİG VADİSİ CANLANACAK
A
a

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar sınırları içinde yer alan Frig Vadisinde turistlerin ilgisini çekecek ziyaret noktaları yapılacak.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2022 yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında sunulan ‘Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesi’, en başarılı projeler arasında yer alarak desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında Frig Vadisinde turistlerin ilgisini çekecek ziyaret noktaları oluşturulacak
KAYNAK ARANIYOR
İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesinde önemli mesafe kat ettiklerini bildirdi. Han ilçesinde üyelerinin tamamı kadın çiftçilerden oluşan kooperatif kurulduğunu belirten Gümüş, “Hedef yörede, 1500 dekarlık alanda tarımsal turizme hitap eden lavanta üretimi yapmayı taahhüt eden 61 üretici belirlendi. Yörede atıl durumda bulunan eski köy okulunun, proje yürütücüsü kooperatife tahsis çalışmaları başlatıldı. Proje kapsamında irtibat noktası ve kooperatif üretim alanı olarak kullanılacak okulun tadilatı için gerekli olan mali kaynak arayışlarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
TARIM VE TURİZM
Gümüş, proje kapsamında oluşturulacak ziyaret noktalarına değinerek, şunları kaydetti: “Pilot köy olarak seçilen Gökçekuyu Mahallesinde kurulacak bu ziyaret noktaları ile Frig Vadisini ziyarete gelen turistler bu köyde ağırlanarak tarım ve turizmin entegre gelişimiyle köyde üretilen tarımsal ürünler yerinde ve değerinde pazarlanabilecek. Ayrıca Han yer altı şehri, lavanta bahçeleri, Yazılıkaya turları ve devreye sokulacak ev pansiyonculuğunun katkısıyla Han ilçemizin tamamında üreticilere büyük bir gelir kapısı oluşturulabilecektir. Bu sayede yöre çiftçisinin sürdürülebilir bir gelir elde etmesi sağlanacaktır.”
REFAH ARTACAK
“Uygulanan programla ekolojik bir köyden beklenen her türlü imkan sunularak, yörenin turizm potansiyeli açığa çıkarılacak, tarım ve turizmin birbirini desteklemesi sağlanacaktır” diyen Gümüş, “Projeyle bütün bunların sonucunda hedef bölgede sürekli bir istihdamın sağlanması, yörede kırsal nüfusun refah seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır” dedi. AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi